استراکچر فلزی چیست

استراکچر فلزی چیست و انواع استراکچر فلزی کدامند؟ استراکچرهای فلزی از جمله سازه های فلزی صنعتی محسوب می شوند. این نوع سازه های صنعتی بسیار کاربردی و مورد توجه هستند. و بیشتر در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرند.

مدت زمان تخمینی مطالعه: 4 دقیقه


استراکچر های فلزی در برابر زلزله عملکرد بیشتری دارد علاوه بر حفظ پایداری و انسجام، انرژی ناشی از زلزله را تا حد امکان جذب و مستهلک می نماید.

با توجه به منحنی نیرو تغییر مکان سازه ها هرچه استراکچر فلزی شکل پذیر تر باشد انرژی بیشتری را هنگام زلزله جذب می کند. فولاد نرمه به علت طبیعت شکل پذیری که دارد از این نظر ماده مناسبی می باشد و می تواند انرژی زیادی جذب کند.

از مزایای استراکچرهای فلزی می توان به مقاومت زیاد، خواص یکنواخت، دوام استراکچر، خواص ارتجاعی، شکل پذیری، قابلیت رگلاژ، سهولت عملیات تعمیر و نگهداری و صرفه جویی در وقت و هزینه نیروی کار این سازه ها اشاره کرد.

انواع استراکچر فلزی کدامند

انواع استراکچرهای فلزی کدامند؟
انواع استراکچرهای فلزی کدامند؟

انواع استراکچرهای فلزی از لحاظ شکل ساختار به دسته بندی زیر تقسیم می شوند:

  1. سازه های قاب بندی شده: که مجموعه ای از اعضای محوری، خمشی و یا محوری خمشی اند.

  2. سازه های پوسته ای: منابع نگهداری مایعات و گازها که نیروی محوری حاکم است.

  3. سازه های معلق: که در آن نیروی کششی حاکم است.

مراحل ساخت انواع استراکچرهای فلزی

مراحل ساخت استراکچرهای فلزی
مراحل ساخت استراکچرهای فلزی

نحوه اجرا و عملیات ساخت استراکچر فلزی بسیار دشوار می باشد. چون به ظرافت و دقت بسیار بالایی در ساخت نیاز دارد.
این سازه ها به دلیل قرار گیری تجهیزات نفتی، لوله های انتقال، توربین ها، دیگ های بخار، کوره های صنعتی و… طراحی و اجرا می شوند.

همچنین به دلیل اکسپوز بودن این سازه، عملیات زنگ زدایی و اعمال رنگ طی چندین مرحله با دقت و حساسیت بسیار بالایی انجام می شود. به همین دلیل این سازه در مقابل رطوبت موجود در مناطق شمالی یا جنوبی بسیار مقاوم می باشد و این امر باعث حفاظت کامل و بی نقص از سازه می شود.

مراحل نصب انواع استراکچر فلزی

مراحل نصب استراکچر فلزی

نصب استراکچر فلزی یک فرآیند کاملا مهندسی و بسیار حساس و سختگیرانه می باشد. هدف از نصب استراکچر تولید ساختمان جهت اسکان یا انبار کالا نمی باشد.

هدف از ساخت و طراحی استراکچرهای فلزی نصب تجهیزات صنعتی می باشد. به عنوان مثال نصب لوله های انتقال نفت در صنایع پتروشیمی ، نصب توربین بخار در فضا های نیروگاهی و… از اهداف ساخت این سازه ها می باشد.
این هدف به خوبی جایگاه حساس و دقت بالا در نصب استراکچر را نشان می دهد. استحکام کافی، تحمل وزن بالا، دوام طولانی، متریال با سطح استاندارد بالا از ویژگی های کلی استراکچر ها می باشند.
مهمترین مرحله در نصب استراکچر های فلزی مراحل مربوط به زنگ زدایی است. چون که این استراکچر ها با توجه به ماهیتی که دارند همواره در مسیر زنگ زدن قرار دارند. به همین دلیل مرحله زنگ زدایی و اعمال رنگ در نصب استراکچر الویت و جایگاه مهمی دارد.
در اصول ایمنی و اجرایی نصب استراکچر به کارگیری افراد توانمند همراه با تجربه کافی الزامی است.

شرکت آریان ساز سازنده و نصاب انواع مختلف استراکچرهای فلزی آماده اجرای سازه های فلزی در سراسر ایران می باشد.

امیدواریم که مطالب مفیدی را در رابطه با “استراکچر فلزی و انواع آن” با شما به اشتراک گذاشته باشیم. سپاسگذاریم، اگر سوال و یا پیشنهادی دارید  از طریق بخش “نظرات” با ما در میان بگذارید.🙏

با اشتراک گذاری لینک صفحه در شبکه های اجتماعی، شرکت آریان ساز دورود را به دوستان خود معرفی کنید…  🙏🙏🙏

4.9/5 - (42 امتیاز)