یک سیستم آسانسوری ایده آل برای حمل مواد صنعتی و معدنی الواتور است که در اغلب صنایع شیمیایی، معدنی، غذایی و … به کار می‌رود. الواتور نیز مانند سایر ابزار و ماشین آلات دارای اجزایی است که بدنه الواتور را تشکیل می‌دهند. شرکت آریان ساز مفتخر به ساخت الواتورهای موردنیاز صنایع معدنی و صنعتی می‌باشد که در ادامه به ذکر مطالبی در این مورد می‌پردازیم.

الواتور صنعتی چیست؟

انتقال مصالح و مواد یکی از بخش‌های مهم و اصلی صنعت امروز است. مواد در یکی از حالات جامد، مایع و گاز قرار دارند. هر یک از این حالت‌ها برای انتقال، به پروسه و تجهیزات خاص خود نیاز دارند.  الواتور یا بالابر صنعتی یک دستگاه انتقال مواد کاملا عمودی است که بر پایه محورهای تسمه‌ای یا زنجیری به وسیله باکت یا قاشقک‌های فلزی و پلاستیکی، برداشتن و انتقال مواد را انجام می‌دهد و بعد از اینکه حرکت کرد و به ارتفاع مورد نظر رسید، هنگام چرخش و عمل برگشت قاشقک، مواد درون شوت خروجی الواتور تخلیه می‌شود. به دلیل اینکه دستگاه الواتور یک وسیله انتقال سطح به سطح عمودی است در صنعت کاربردهای فراوان دارد و در نتیجه برای هر کاربرد به صورت ویژه طراحی و ساخته می‌شود.

الواتور صنعتی چیست؟

الواتور کاسه‌ای یا باکت دار چیست؟

الواتورهای کاسه‌ ای شامل انتقال دهنده‌های سقفی و الواتورهای قفسه‌ای همگی انتقال دهنده‌هایی هستند که دارای باند کششی‌اند و برای حمل بار به صورت عمودی یا شیبدار استفاده می‌شوند. این الواتورها مخصوص حمل مواد پودری، دانه‌ای و کلوخه‌ای مانند سنگ خرد شده، سیمان کلینکر، شن، زغال سنگ، مواد شیمیایی، حبوبات و .. است. این بالابرها به طور گسترده در حمل مواد ساختمانی، مراکز صنعتی شیمیایی، مراکز تولیدی کارگاه‌های ذوب فلزات و مراکز صنعتی غذایی استفاده می‌شوند. الواتورها می‌توانند مواد را تا ارتفاع بالای 50 متر منتقل کنند و تا ظرفیت 450 متر مکعب بر ساعت مواد را حمل کنند.

اجزای تشکیل دهنده بدنه الواتور کاسه ای چیست؟

  • باند کششی که باکت‌ها به آن نصب می‌شوند و باعث انتقال نیرو محرکه از درام به باکت‌ها می‌شود که ممکن است تسمه لاستیکی یا زنجیری باشد.
  • قسمتی که بار را حمل می‌کند که به آن باکت، کاسه، سطل یا قاشقک الواتور می‌گویند.
  • Take Up برای ایجاد کشش اولیه در قسمت کششی
  • قاب و محافظ بیرونی در ورودی و خروجی مواد
  • اسکلت، پولی‌ها وچرخ زنجیر
  • موتور

باکت الواتور چیست؟

مکانیزمی برای انتقال مواد فله ای قابل حمل (اغلب غلات یا کود) به صورت عمودی است.

الواتور شامل:

سطل های حاوی مواد؛
کمربندی برای حمل سطل ها و انتقال کشیدن؛
به معنای کمربند رانندگی است.

لوازم جانبی برای بارگیری سطل ها یا برداشتن مواد، برای دریافت مواد تخلیه شده، برای حفظ کشش تسمه و محصور کردن و محافظت از آسانسور.

باکت الواتور می تواند انواع مواد فله ای را از توده های سبک به سنگین و از توده های ریز به بزرگ افزایش دهد.

 

باکت الواتور چیست؟

پیکربندی
بالابرهای سطلی به دو صورت گریز از مرکز یا پیکربندی مداوم در دسترس هستند. برای هر دو گزینه، بالابر می تواند از نوع کمربندی یا زنجیری باشد.

گریز از مرکز
بالابرهای سطل گریز از مرکز زمانی انتخاب می شوند که نیاز به انتقال سریع مقادیر زیادی مواد باشد. به جای بارگذاری مستقیم، سطل ها به عنوان دستگاه بارگیری عمل می کنند و مواد را از قسمت صندوق عقب یا ورودی جمع می کنند. به همین دلیل باید سطل های بادوام با این طرح انتخاب شوند.

نیروی گریز از مرکز در قرقره سر “مواد” را از سطل ها به داخل مجرای تخلیه می اندازد. فاصله ها در فواصل وسیع تری برای جلوگیری از تداخل تخلیه از سطل قبلی و اطمینان از پر شدن حداکثر سطل ها در انتهای صندوق عقب هنگام حرکت با سرعت بالاتر وجود دارد. طراحی این سبک پر کردن مواد بهینه شده و تداخل بین سطل ها را کاهش می دهد.

بالابرهای سبک گریز از مرکز برای موادی مانند شن، خرده چوب و سایر مواد فله ای که در آنها شکنندگی ایجاد نگرانی نیست، ایده آل هستند.

بالابر تخلیه گریز از مرکز ممکن است عمودی یا مایل باشد. بالابرهای عمودی کاملاً به نیروی گریز از مرکز بستن مواد به ناودان تخلیه بستگی دارند و بنابراین باید با سرعت نسبتا بالایی کار کنند. بالابرهای شیب دار که سطل ها از هم فاصله دارند یا نزدیک به هم تنظیم شده اند، ممکن است ناودانی تخلیه تا حدی در زیر قرقره تنظیم شود. از آنجا که برای قرار دادن مواد در ناودان کاملاً به نیروی گریز از مرکز بستگی ندارند، ممکن است سرعت آنها کندتر باشد.

 

گریز از مرکز

پیکربندی مداوم
بالابرهای سطل مداوم برای استفاده از مواد شکننده طراحی شده اند تا تخریب یا آسیب محصول را به حداقل برسانند. آنها همچنین برای دست زدن به مواد کند و یا ساینده ایده آل هستند. از بالابرهای سطلی پیوسته نیز برای انتقال ماده سبک و با جریان آزاد استفاده می شود که باید از هوادهی مواد جلوگیری شود. مواد از یک ناودان ورودی به سطل ها خورانده می شوند. سطل ها برای تخلیه ملایم طراحی شده اند. سطل ها از نزدیک، روی کمربند یا زنجیره فاصله دارند تا مواد بتوانند از پشت سطل قبلی که طرفین گسترش یافته آن یک ناودانی برای هدایت مواد به داخل مجرای تخلیه تشکیل می دهد، جریان داشته باشند. بارگذاری مستقیم مواد، همراه با سرعت کم این نوع بالابر، از عمل “پرتاب” مرتبط با بالابرهای سبک گریز از مرکز جلوگیری می کند، و آن را برای استفاده با مواد شکننده ایده آل می کند.

کمربند
بالابرهای سطل کمربند استفاده از مقرون به صرفه برای مشاغل سبک تر را ارائه می دهند. سطل ها بسته به نوع کاربرد بر روی کمربندی ساخته شده از ترکیبات مختلف سوار می شوند. بالابرهای سطل کمربند، در مناطقی که سر و صدا نگران کننده است ایده آل هستند، زیرا کار با آنها بی صدا است.

زنجیر
بالابرهای سطل زنجیره ای، گزینه حمل و نقل با ظرفیت بالاتر و با دوام تر را ارائه می دهند. آنها برای کارهایی که به ناهموار بودن ذرات بزرگ، یا موادی که گرم می شوند یا پتانسیل احتراق دارند، بهتر است.

 

زنجیر

سبک های سطل
سطل ها در اشکال، اندازه ها و مواد مختلفی موجود هستند. گزینه ها بسته به مداوم یا گریز از مرکز بودن واحد متفاوت هستند.

سبک AA (گریز از مرکز)
سبک AC (گریز از مرکز)
جلو متوسط (پیوسته)
جبهه بالا (پیوسته)
ظرفیت فوق العاده (مداوم)

بدنه الواتور

الواتور (بالابر) وسیله ای برای انتقال عمودی انواع مواد معدنی مثل سیمان آهک، گچ، آسفالت و … است که جنس بدنه آن اکثرا از فلز معمولی ST37 ساخته شده است که البته الواتور های مستحکم از جنس آهن، فولاد ضد زنگ و یا فولاد ضد سایش ساخته شده اند که در برابر عوامل جوی و محیطی مقاوم هستند.

5/5 - (12 امتیاز)