ریکلایمر ماشین بزرگی است که در برنامه های استفاده از مواد انبوه به کار می رود. وظیفه ریکلایمر (احیا کننده) بازیابی مواد فله ای مانند سنگ معدن و غلات از یک انبار است. برای چیدن مواد از stacker استفاده می شود.

مواد ریکلایمر ماشین آلات حجمی هستند و از نظر ظرفیت، متر مکعب در ساعت درجه بندی می شوند که غالبا بر اساس متوسط تراکم فله مواد بازیافتی به تن در ساعت تبدیل می شوند. ریکلایمرها به طور معمول بر روی یک ریل در محوطه انبار بین ذخایر حرکت می کنند. مواد احیا کننده معمولا با استفاده از یک کابل دنباله دار الکتریکی تامین می شوند.

ریکلایمر (Reclaimer) چیست؟

 

ریکلایمر (Reclaimer) چیست؟

شکل 1. ریکلایمر (Reclaimer) چیست؟

“ریکلایمر” ها ماشین های حجمی هستند که در حمل توده مواد فله مورد استفاده قرار می گیرند. از یک ریکلایمر برای بازیابی توده های  موادی مانند سنگ معدن، حبوبات و غلات از انبار استفاده می شود.  همانطور که بیان شد این ماشین ها بر مبنای حجم می باشند که دارای واحد متر مکعب بر ساعت برای ظرفیت هستند که این ظرفیت می تواند با واحد تن در ساعت استفاده شود. محل استقرار ریکلایمرها معمولا در محوطه می باشد چون باید بین انبارها در حرکت باشند.

حرکت آن ها بر روی ریل انجام می پذیرد. انرژی مورد نیاز برای حرکت ریکلایمرها از طریق کابل های برق تامین می شود. ریکلایمرهایی که چرخ بیلی دارند، دارای سه نوع حرکت می باشند که عبارتند از: حرکت در راستای افقی ریل، حرکت در راستای عمودی ریل به صورت بالا و پایین بردن بازو، حرکت دورانی که با چرخش بازو می باشد.

معنی ریکلایمر (Reclaimer)

ریکلایمر در لاتین Reclaimer نامیده می شود و به معنی دستگاه برداشتگر می باشد. همانطور که از معنی لغوی کلمه پیداست می توان تعریفی بدین صورت از ریکلایمر داشت: ریکلایمر عبارت از یک بازوی متحرک است که با روش لایه برداری مواد ذخیره شده را از انبار خارج  و با انجام هر لایه برداری سر تا سر دپو را طی می کند. با این تعاریف موادی که توسط ریکلایمر برداشته می شوند روی تسمه نقاله ها در دو طرف دپو ریخته شده و سپس کار انتقال آن ها به محل مصرف شروع می شود.

نحوه کارکرد ریکلایمر

کارکرد این نوار نقاله به این صورت است که نوار نقاله مواد فله‌ای که با نوار نقاله استاکر انباشته شده‌اند را انتقال می‌دهد. با دارا بودن باکت چرخان در انتهای تسمه نقاله، مواد انتقال داده می‌شود. باکت‌ها به صورت شعاعی با چرخ خود مواد را برمی‌دارند و روی نوار نقاله می‎ ریزند. در این حالت نیازی به سامسون فیدر  و یا نوار نقاله‌های فیدردار و یا لودرو کمپرس کردن مواد بر داخل کانوایر نیازی نیست.

به همین دلیل است که نوار نقاله با درجه آزادی خاصی ساخته شده است و قادر است که در راستای افق و به سمت چپ و راست روی ریل حرکت کند و بیشترین طول حرکت روی ریل را داشته باشد. اگر حرکت عمودی داشته باشد، بوم نوار نقاله به صورت بالا پایین تنظیم می‌شود و اگر حرکت در طول داشته باشد نوار نقاله تلسکوپی به حرکت در می آید. به این صورت پوشش سرتاسری منطقی به وجود می‌آید.

قابلیت های دستگاه ریکلایمر

 

قابلیت های دستگاه ریکلایمر

شکل 2. قابلیت های دستگاه ریکلایمر

 • در این دستگاه به منظور کاهش تخریب تجهیزات، تبدیل فرکانس و شروع آهسته کنترل می شود.
 • این دستگاه با پشتوانه سال ها تجربه برای بهبود عملکرد به یک تکنولوژی پیشرفته دست پیدا کرده است.
 • در این دستگاه معیارهای محافظتی متفاوتی برای تجهیزات، تنظیم و به کار گرفته شده است.
 • ریکلایمر دستگاهی است که دارای طراحی مناسبی می باشد و همچنین از یک ساختار بهینه شده فولادی بهره مند است.
 • در این دستگاه برای جلوگیری از سایش مواد خاصی به کار گرفته شده است تا آسیب کمتری در این زمینه به آن وارد شود.

اجزای ریکلایمر

برخی از اجزای ریکلایمر طبق لیست زیر می باشند:

 • شوت تخلیه باکت ویل
 • باکت برداشت مواد
 • باکس روانکاری سیل بندی شده
 • کاور آب بندی چرخ دنده بزرگ ریکلایمر به قطر 6 متر
 • ریل های جانبی حرکت ترولی ریکلایمر
 • شاخک و پایه نگهدارنده آن در رک ریکلایمر
 • گایدول دو قلو
 • اسلایدینگ پلیت
 • تسمه نقاله
 • کاسه های ریکلایمر

انواع ریکلایمر

انواع ریکلایمر

شکل 3. انواع ریکلایمر

ریکلایمر چرخی از “چرخ سطل” برای از بین بردن مواد از توده ای که پس گرفته اند استفاده می‌کنند. مواد ریکلایمر اسکرابر از یک سری تراشنده‌ها روی یک زنجیره برای بازیابی مواد استفاده می‌کنند.

ساختار ریکلایمر می تواند انواع مختلفی داشته باشد، از جمله پورتال و پل. ریکلایمرها بر اساس نوع آنها نامگذاری می‌شوند، به عنوان مثال “ریکلایمر پل”. مواد ریکلایمر پورتال و پل هر دو می‌توانند از چرخ سطل یا تراشنده برای بازیافت محصول استفاده کنند. مواد ریکلایمر نوع پل محصول استک شده را همانطور که پس گرفته می‌شود، مخلوط می‌کنند.

ریکلایمرهای زنجیره ای کنسول دار برای استفاده از رونق های طولانی تر طراحی شده اند. ریکلایمرهای زنجیره ای کانتیلور از یک سیستم خرپایی استفاده می کنند که به یک آستر و سپس به یک زنجیر متصل می شود، این زنجیره بر روی ناودان ارتفاعی پیچ می شود و به ریکلایمر ثابت می شود. سپس زاویه این رونق توسط سیستم کابل وینچ تنظیم شده و با استفاده از سیستم کابل پشتیبانی می شود.

با استفاده از کابل، می توان در هر دوره بهبودی، کمی رونق را کاهش داد. این سیستم زنجیره ای یک فشار ایجاد می کند که اجازه می دهد هر ماده سست جمع شده و به لبه شمع ریکلایمر منتقل شود. پس از جمع آوری مواد سست شده، آن را برداشته و برای پردازش بیشتر منتقل می كنند. در این قسمت به بررسی انواع ریکلایمر می‌پردازیم:

ریکلایمر اسکرپر دروازه ای

این دستگاه دارای یک نقاله زنجیری است که پاروهایش مواد را به سمت کنار انبار و نقاله خروجی هدایت می کند. روی انبار یک سازه مثلثی و بالای این سازه یک جرثقیل وجود دارد که وظیفه اش نگه داشتن نقاله زنجیری و تغییر دادن زاویه می باشد. این وسیله مناسب برای برداشت از کنار می باشد.

ریکلایمر اسکرپر پلی

در دستگاه پلی مانند دروازه ای یک نقاله زنجیری وجود دارد با این تفاوت که در پایین ترین حالت قرار دارد و تغییر زاویه در آن وجود ندارد. در کنار نقاله زنجیری یک شبکه مثلثی شکل قرار دارد که با چنگال هایش مواد را از سطح مقطع انبار جدا می کند. از این ماشین تنها برای برداشت از مقطع استفاده می شود . متدوال ترین دستگاهی که برای برداشت مواد از انبارهای فله مورد استفاده قرار می گیرد اسکرپر پلی می باشد.

چرخ بیل بازویی

این دستگاه در روی نوک بازوی خود یک چرخ با تعدادی بیل دارد که می تواند مواد را از انبار برداشت کند و روی نقاله بازو بریزد. از ویژگی های این ماشین این است که امکان چرخش حول محورهای عمودی و افقی را دارد.  همچنین طول بازوی این دستگاه به اندازه ای بلند است که به انتهای مقطع انبار نیز دسترسی دارد. در ماشین طولی امکان برداشت هم از کنار و هم از مقطع وجود دارد.

چرخ بیل پیلی

ریکلایمر چرخ بیل پیلی یک پل دارد که روی دو ریل در طرف انبار  قرار می گیرد. روی این پل یک نوار نقاله و دور پل و نقاله، چرخ بیل قرار می گیرد که در طول پل می تواند حرکت کند. وقتی چرخ بیل می چرخد مواد از مقطع انبار برداشت می شود و روی نقاله می ریزد و سپس به نقاله خروجی منتقل می شود. این ماشین مخصوص برداشت از مقطع می باشد.

ماشین برداشت بشکه ای

ریکلایمر بشکه ای مانند چرخ بیل پیلی، پل و نقاله دارد اما به جای اینکه دارای چرخ بیل باشد یک بشکه در آن تعبیه شده که دارای طول مساوی با طول انبار می باشد. این ماشین نوعی از ماشین چرخ بیل پیلی است.  دستگاه برداشت بشکه ای تنها دارای مکانیسم برداشت از مقطع می باشد.

بیل زنجیری

دستگاه ریکلایمر بیل زنجیری در انبارهای عمیق و مواد چسبنده به کار می رود. همانطور که از نامش پیداست یک بیل زنجیری دارد که مواد را از انبار برداشت کرده و روی نوار نقاله می ریزد. این بیل از یک طرف به پل وصل می شود و از طرف دیگر توسط جرثقیل نگه داشته می شود.

چرخ بیل متحرک

چرخ بیل این دستگاه روی چرخ زنجیر نصب شده است که امکان حرکت در جهات مختلف را دارد. همچنین نقاله خروجی این دستگاه نیز دارای قابلیت جابه شدن می باشد و از یک یا چند نقاله تشکیل شده است. این دستگاه مخصوص برداشت از انبارهای نا منظم می باشد و همچنین قابلیت برداشت مستقیم را دارد که در این حالت مواد به طور مستقیم در کامیون بارگیری می شود.

سیستم های کنترل

Stackers و Reclaimers در اصل ماشین های بدون سرنشین کنترل شده دستی بودند. ماشین های مدرن که معمولاً با پارامترهای خود (برای جمع کردن یا بازیافت) از راه دور تنظیم شده اند، کاملاً خودکار هستند. برخی از ریکلایمرهای قدیمی هنوز ممکن است به صورت دستی کنترل شوند، زیرا خودکار سازی مجدد از انباشته شدن دشوارتر است چرا که تشخیص خودکار لبه های شمع توسط شرایط مختلف محیطی و مواد فله ای مختلف، پیچیده است.

برنامه های ریکلایمر

بازیابی مجدد عمدتا در فرآیند های بازیابی استفاده می شود. این فرایندها می توانند سرعت جریان مواد کم، متوسط و زیاد داشته باشند. بازیافت کننده ها از یک سطل چرخ، یک رونق ضد وزنه و یک راک تشکیل شده اند.

آنها همچنین از یک سیستم نوار نقاله برای انتقال هرگونه مواد ریکلایمر از بوم به توده خاص خود استفاده می کنند. بر اساس نرخ بارگیری مجدد مورد نیاز و طول رونق، این ماشین ها را می توان به طور متفاوتی مونتاژ کرد. این تغییرات به منظور سازگاری با نوسانات مربوط به نرخ جریان و الگوهای بارگذاری انجام می شود. در صورت سرعت بالای جریان مواد، از ترکیبی از بوم و چرخ سطل استفاده می شود.

کاربرد ریکلایمر

کاربرد ریکلایمر

شکل 4. کاربرد ریکلایمر

ریکلایمر یک دستگاه بسیار عالی برای  ترکیب کردن مواد مختلف معدنی مانند زغال سنگ، سنگ آهک، سنگ آهن و … است. دستگاه ریکلایمر به این صورت طراحی شده است که بعد ازانباشته شدن مواد و تشکیل پایل‌های مواد مثلث‌های کناری که هرو نامیده می‌شوند به جلو و عقب حرکت می‌کنند و باعث ریزش مواد از قسمت بالایی پایل مواد به قسمت‌های پایین‌تر می‌شود. این امر علاوه بر اینکه به تنظیم حجم مواد خروجی کمک می‌کند باعث مخلوط شدن بهتر مواد در راستای عمودی مواد می‌شود. از جمله کاربردهای دستگاه ریکلایمر می‌توان موارد زیر را نام برد.

حمل مواد: این دستگاه برای انتقال مواد از انبار به مکانی مشخص به کار برده می شود. این کار به سرعت و به بهترین شکل توسط ریکلایمر انجام می شود که اصلی ترین کاربرد آن محسوب می شود.

ترکیب مواد: دستگاه ریکلایمر برای ترکیب مواد مختلفی مانند سنگ آهک، سنگ آهن، زعال سنگ و … نیز به کار می رود. به این صورت که وقتی برای برداشت مواد به جلو و عقب حرکت می کند باعث ریزش مواد می شود که علاوه بر تنظیم حجم باعث مخلوط شدن در راستای عمودی لایه ها می شود.

برداشت مواد: برای رسیدن به این هدف از مجموعه صفحات متصل به هم که اسکراپر نامیده می شوند استفاده می کند به این صورت که صفحات روی نوار نقاله ریخته شده و سپس برای مصرف منتقل می شوند.

تفاوت تجهیزات انباشت (Stacker) و برداشت (Reclaimer)

تجهیزات انباشت و برداشت توده ای مواد (استاکر و ریکلایمر) عموما برای ذخیره سازی مواد و تخلیه آن ها به کار می روند. در صنعت سیمان این مواد شامل: زغال سنگ خرد شده، سنگ آهک و … می باشند. در این دستگاه ها از تسمه نقاله استفاده می شود که می تواند حجم گسترده ای از مواد را ذخیره یا تخلیه کند.

وظیفه استاکر دریافت خرده سنگ و یا مواد دیگری مانند زغال سنگ از خرد کن و ریزش آن در یک مکان مشخص برای ذخیره شدن می باشد.  این کار توسط یک تسمه نقاله که بالای ارابه استاکر نصب شده است انجام می پذیرد که بعد از دریافت مواد آن ها را وسط مواد انباشت شده می ریزد.

اما ریکلایمر دقیقا برعکس استاکر عمل می کند. این دستگاه یک بازوی متحرک دارد که مواد انباشت شده توسط استاکر را به صورت لایه برداری از انبار برداشت می کند. مواد برداشت شده در تسمه نقاله ها ریخته می شوند و به محل مصرف منتقل می شوند.

ریکلایمر استکر سیمان

بعد از اینکه سنگ معدن سیمان استخراج شد توسط سنگ شکن خرد شده و وارد نمونه گیر می شوند. بعد از طی مراحل نمونه گیری مواد به استاکر منتقل شده و استکر مواد را در محل در نظر گرفته شده دپو می کند. حرکت دکل استکر فقط در راستای عمودی و جهت بالا و پایین دارد. در انتهای بوم استکر سنسورهایی تعبیه شده که وقتی مواد به این حد برسند این حس گرها فعال شده و بوم استکر بالا می رود.

سپس نوبت به ریکلایمر می رسد که وظیفه اش برداشت مواد به صورت افقی و هدایت به دپارتمان آسیاب مواد می باشد. بعد از اینکه مواد برداشت شد، وارد ایستگاه تغذیه می شوند و سپس به سیلوهای سه گانه منتقل می شوند تا بقیه مراحل برای تولید سیمان انجام گیرد. در فاصله زمانی که یک پایل توسط ریکلایمر به پایان رسید پایل دیگر توسط استکر آماده می شود.

تفاوت ریکلایمر و باکت الواتور

هر دوی این دستگاه ها وظیفه جابه جا کردن مواد با سرعت بالا و عملکرد بهینه را دارند. این دستگاه ها هنگامی به کار برده می شوند که مواد فله توده مانندی انباشت شده باشند و قرار است به محلی مشخص به صورت عمودی، مایل یا افقی انتقال داده شوند. ریکلایمر کار انتقال خود را به صورت افقی و یا مایل انجام می دهد اما باکت الواتور کار انتقال را به صورت عمودی و رو به بالا انجام می دهد. این تجهیزات طیف گسترده ای از محصولات SMBP را در حوزه مربوط به بارگیری و حمل و نقل تکمیل می کنند.

سوالات متداول ریکلایمر

بوم ریکلایمر چیست؟

دستگاه ریکلایمر از نوع بوم، یک دستگاه بارگیری در مقیاس بزرگ است که در کار تخلیه مواد فله ای به طور مداوم و کارآمد از انبارهای زغال سنگ و سنگ معدن برای زمینه هایی مانند برق، متالورژی، زغال سنگ، مصالح ساختمانی و صنایع شیمیایی تولید شده است. از ویژگی ها و مزایای آن می توان به شعاع کشی زیاد، بهره وری بالا، مصرف کم انرژی و راه حل های بهینه محافظت از محیط زیست اشاره کرد. این دستگاه طراحی شده است که خط عملکرد خود را در انتقال مستقیم مواد ارائه دهد.

تصاویری از ریکلایمر

تصاویری از ریکلایمر زرد

ریکلایمر زرد

تصویری از ریکلایمر

تصویری از ریکلایمر

 

تصاویری از ریکلایمر آبی

ریکلایمر آبی

تصاویری از ریکلایمر در شیب

ریکلایمر در شیب

 

تصاویری از ریکلایمر چرخنده

ریکلایمر چرخنده

تصاویری از ریکلایمر سبز

ریکلایمر سبز

تصاویری از ریکلایمر سفید

ریکلایمر سفید

 

Rate this post