ساخت قطعات صنعتی و فلزی

استفاده از قطعات و ماشین آلات صنعتی در کارخانه ها و کارگاه ها رشد بسیار زیادی داشته است. با توجه به همین رشد تولید و ساخت قطعات صنعتی و فلزی امروزه به یکی از بخش های مهم در صنعت تبدیل شده است. همچنین استقبال استفاده از این قطعات باعث شده که مهندسین از روش های مختلفی برای تولید و ساخت این قطعات استفاده کنند.

برای تولید قطعات صنعتی نیاز به مهارت و تجربه بسیار بالا می باشد. برای ساخت و تولید این قطعات استفاده از دستگاه های ریخته گری، برش و تراش امری عادی است و با استفاده از این دستگاه ها، قطعات با دقت کارکرد و عملکرد و ساختار بسیار بالا ساخته می شوند.

قطعات تولید شده باید دارای مقاومت بالا و استحکام مناسب در برابر سایش و تغییر شکل باشند، بنابراین تولید قطعات صنعتی باید بر اساس اصول و استاندارد های بالایی انجام بپذیرد.

سفارش ساخت و تولید قطعات صنعتی Manufacture of industrial parts

شکل 1. ساخت قطعات صنعتی و فلزی

روش های ساخت قطعات صنعتی و انواع قالب های صنعتی

از قالب های صنعتی برای تولید قطعات مختلف استفاده می شود. با توجه به اهمیت استفاده از قالب ها، انواع مختلفی از آن ها در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع قالب های صنعتی Types of industrial molds

شکل 2. انواع قالب های صنعتی

انواع قالب های صنعتی عبارتند از:

1.قالب های ریخته گری

از این قالب ها برای ساخت قطعات فلزی خاص استفاده می شود. انواع قالب های صنعتی در زمینه ریخته گری ساخته شده اند. این قالب ها برای ساخت ابزارهای ساده و همچنین پیچیده ترین بخش های قطعات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

2.قالب های تزریق پلاستیک

این قالب ها به عنوان یکی از پر کاربرد ترین قالب های تولید قطعات پلاستیک در دنیا شناخته می شوند. امروزه در بخش های مختلف صنعت استفاده از قطعات پلاستیک رشد چشمگیری داشته است. به همین دلیل ساخت قطعات صنعتی با استفاده از قالب های صنعتی پلاستیکی رشد بسیار بالایی پیدا کرده است.

تقریبا برای تولید تمامی قطعات پلاستیکی از قالب های تزریق پلاستیک استفاده می شود و این قالب ها دارای انواع گوناگونی می باشند.

3.قالب های آهنگری

قالب های آهنگری با استفاده از چکش کاری و استفاده از چکش برای تولید قطعات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه از این قالب ها به دلیل سختی زیاد در ساخت و همچنین وجود خطا در آن ها کمتر استفاده می شود.

4.قالب های پرس

یکی از روش های متداول در ساخت قطعات صنعتی، استفاده از قالب های پرس است. با استفاده از این قالب ها می توان به راحتی انواع قالب های صنعتی را ساخت و قطعات صنعتی مورد نیاز را تولید نمود. قالب های پرس به چهار بخش تقسیم می شوند که عبارتند از:

  • قالب های برش
  • قالب های کشش
  • قالب های فرم
  • قالب های خم

که هرکدام از این قالب ها بر اساس موقعیت مناسب خود مورد استفاده قرار می گیرند.

طراحی و ساخت قطعات صنعتی

معمولا روش های ساخت و طراحی قطعات صنعتی به سه روش صورت میگیرد که این سه روش عبارتند از:

  1. طراحی و ساخت بدیع و اصیل
  2. طراحی و ساخت بهینه و توسعه ای
  3. مهندسی معکوس
طراحی قطعات صنعتی Design of industrial parts

شکل 3. طراحی قطعات صنعتی

طراحی و ساخت بدیع و اصیل(original design)

این نوع طراحی ها معمولا به صورت سفارشی و خاص انجان می پذیرند. این نوع از طراحی شامل مراحلی می باشد که عبارتند از: طراحی مفهومی، آنالیز طراحی، استاندارد سازی، مستند سازی، و ساخت.

طراحی و ساخت بهینه و توسعه ای (Improved design)

این نوع طراحی زمانی صورت می گیرد که برای استفاده بهتر از دستگاه نیاز به توسعه و بهینه سازی باشد. و یا زمانی که طراحی اولیه با مشکلاتی روبرو است از این نوع طراحی استفاده می شود.

طراحی و ساخت قطعات صنعتی به روش مهندسی معکوس(Reverse Engineering)

یکی دیگر از روش های طراحی روش مهندسی معکوس می باشد که در کشورهای در حال توسعه مورد توجه می باشد. معمولا ساخت مبتنی بر نمونه ساخته شده است و هدف اصلی تهیه اسناد و مدارک فنی قطعات و دستگاه ها بر اساس نمونه ساخته شده است.

5/5 - (1 امتیاز)