“قطعات کوره کارخانه سیمان” چه قطعاتی هستند؟ کوره کارخانه سیمان چیست؟ اینها سوالاتی است که در مقاله ی “قطعات کوره کارخانه سیمان ” به شرح آن ها می پردازیم پس با ما همراه باشید.

کوره پخت سیمان

کوره پخت سیمان ابزاریست جهت تولید سیمان پرتلند و دیگر انواع سیمان‌های هیدرولیک. شکل مدرن این کوره‌ها به صورت یک لوله بزرگ دوار است که با سرعت کم دوران می‌کند. مواد اولیه سیمان از بالا به صورت جامد شارژ می‌شود. مواد سوختی نیز از پایین به داخل کوره تزریق شده و با احتراق در داخل لوله حرارت بالایی ایجاد می‌کند. کل کوره به صورت مورب با زاویه ۱ تا ۴ درجه نسبت به افق قرار دارد که موجب حرکت مواد به پایین کوره می‌شود. مواد خروجی از کوره که کلینکر سیمان نام دارد، به صورت کلوخه می‌باشد که پس از آسیاب شدن در آسیاب سیمان به سیمان پودری تبدیل می‌شود. منبع : ویکی پدیا

کوره های سیمانی

از کوره های سیمانی برای مرحله فرآوری تولید پورتلند و انواع دیگر سیمان هیدرولیکی استفاده می شود. که در آن کربنات کلسیم با مواد معدنی حاوی سیلیس واکنش نشان داده و مخلوطی از سیلیکات های کلسیم را ایجاد می کند. سالانه بیش از یک میلیارد تن سیمان ساخته می شود و کوره های سیمان قلب این فرایند تولید هستند. ظرفیت آنها معمولا، ظرفیت کارخانه سیمان را مشخص می کند. به عنوان اصلی ترین مرحله تولید سیمان در مصرف انرژی و گازهای گلخانه ای، بهبود کارایی کوره، مهم ترین نگرانی فناوری تولید سیمان بوده است.

کوره دوار سیمان

کوره دوار (Rotaty kiln) از یک لوله با ورق فولاد و با آجر نسوز اندود شده، ساخته شده است. این لوله کمی شیب دارد (1-4 درجه) و به آرامی با محور بین 30 تا 250 دور در ساعت می چرخد. Rawmix در انتهای فوقانی تغذیه می شود و چرخش کوره باعث می شود که آن به تدریج در سرازیری به سر دیگر کوره منتقل شود. در انتهای دیگر، سوخت، به صورت گاز، روغن یا سوخت جامد پودر شده، از طریق “لوله مشعل” دمیده می شود. و در قسمت پایین لوله کوره، شعله بزرگ متحد المرکز تولید می کند. هنگامی که مواد در زیر شعله حرکت می کنند. قبل از اینکه از لوله کوره داخل کولر خارج شوند، به اوج دما می رسند. هوا ابتدا از طریق کولر و سپس از طریق کوره برای احتراق سوخت کشیده می شود.

بخش های کوره کارخانه سیمان

 1. پوسته کوره
 2. پوشش نسوز
 3. لاستیک و غلتک
 4. دنده محرک
 5. مبدل های حرارتی داخلی
 6. تجهیزات دیگر
 • پوسته کوره

این ورق از ورق فولادی خفیف نورد ساخته شده است که معمولا بین 15 تا 30 میلی متر ضخامت دارد. و برای تشکیل استوانه ای ممکن است طول، 230 متر و قطر آن تا 6 متر جوش داده شود. طول لزوما محدود نیست. اما اگر کوره بسیار طولانی باشد، کنار آمدن با تغییرات طول گرمایش و سرمایش (معمولا در حدود 0.1 تا 0.5٪ از طول)، دشوار است.

 • پوشش نسوز

هدف از پوشش نسوز، عایق بندی پوسته فولادی از دمای بالا در داخل کوره و محافظت از آن در برابر خواص خورنده مواد فرآیند است. ممکن است از آجرهای نسوز یا بتن نسوز تشکیل شده باشد. یا ممکن است در مناطقی از کوره که تقریبا زیر 250 درجه سانتیگراد است، وجود نداشته باشد. نسوز انتخاب شده به درجه حرارت داخل کوره و ماهیت شیمیایی مواد در حال پردازش بستگی دارد.

در برخی از فرایندها مانند سیمان، با حفظ روکش مواد فرآوری شده روی سطح نسوز، عمر نسوز طولانی می شود. ضخامت پوشش به طور کلی در محدوده 80 تا 300 میلی متر است. یک نسوز معمولی قادر به کاهش یک درجه حرارت 1000 درجه سانتیگراد یا بیشتر بین چهره گرم و سرد خود خواهد بود. برای محافظت از فولاد در برابر آسیب، دمای پوسته باید زیر 350 درجه سانتیگراد حفظ شود و از اسکنرهای مادون قرمز مداوم برای هشدار سریع (نقاط داغ)، نشان دهنده شکست نسوز استفاده شود.

 • لاستیک و غلتک

لاستیک ها، که بعضا حلقه های سواری نامیده می شوند، معمولا از یک ریخته گری فولادی حلقوی تشکیل شده اند. و روی یک سطح استوانه ای صاف تراش خورده اند، که از طریق انواع تنظیمات “صندلی” به صورت شل به پوسته کوره متصل می شوند. این موارد به نوعی نبوغ طراحی نیاز دارند، زیرا لاستیک باید کاملا در پوسته متناسب باشد، اما امکان حرکت حرارتی را نیز دارد.

این لاستیک بر روی جفت غلتک های استیل سوار می شود، هم چنین به یک سطح استوانه ای صاف ماشینکاری می شود و قطر نیم کوره را از هم جدا می کند. غلتک ها باید از کوره پشتیبانی کنند و اجازه چرخش تا حد ممکن و  تقریبا بدون اصطکاک، را بدهند. یک کوره کاملا مهندسی شده، وقتی برق قطع شود، قبل از استراحت چندین بار مانند آونگ چرخش می کند.

جرم یک کوره معمولی 6 در 60 متر، شامل مواد نسوز و خوراک، در حدود 1100 تن است و می تواند روی سه تایر و مجموعه غلتک که در طول کوره فاصله دارند، حمل شود. طولانی ترین کوره ها ممکن است دارای 8 مجموعه غلتک باشند، در حالی که کوره های بسیار کوتاه ممکن است فقط دو مجموعه داشته باشند.

کوره ها معمولا در دور 0.5 تا 2 دور در دقیقه می چرخند، اما گاهی اوقات با سرعت 5 دور در دقیقه می چرخند. کوره های اکثر کارخانه های سیمان مدرن با سرعت 4 تا 5 دور در دقیقه کار می کنند. یاتاقان های غلتک ها باید تحمل بارهای ساکن و زنده زیادی را داشته باشند و باید به دقت از گرمای کوره و نفوذ گرد و غبار محافظت شوند. علاوه بر غلتک های پشتیبانی، معمولا غلتک های نگهدارنده (یا رانش) بالا و پایین در کنار لاستیک ها قرار دارند که از لیز خوردن کوره از غلتک های پشتیبانی جلوگیری می کنند.

 • دنده محرک

کوره معمولا با استفاده از یک چرخ دنده Girth که قسمت خنک تری از لوله کوره را احاطه کرده است، چرخانده می شود، اما گاهی اوقات توسط غلتک های محرک چرخانده می شود. دنده از طریق قطار دنده ای به یک موتور الکتریکی با سرعت متغیر متصل می شود. این باید گشتاور راه اندازی بالایی داشته باشد تا کوره با بار خارج از مرکز زیاد راه اندازی شود.

کوره 60*6 متر برای چرخش در 3 دور در دقیقه به 800 کیلووات نیاز دارد. سرعت جریان مواد از داخل کوره متناسب با سرعت چرخش است و بنابراین برای کنترل این امر به یک درایو با سرعت متغیر نیاز است. هنگام رانندگی از طریق غلتک، ممکن است از درایو های هیدرولیک استفاده شود. این مزیت ها در ایجاد گشتاور بسیار زیاد است.

در بسیاری از فرآیندها، در صورت قطع شدن قدرت درایو، اجازه ایستادن به یک کوره گرم خطرناک است. اختلاف دما بین بالا و پایین کوره ممکن است باعث تاب خوردن کوره شود و نسوز آسیب ببیند. از این رو، روش معمول تهیه درایو کمکی برای استفاده در هنگام قطع برق است. این ممکن است یک موتور الکتریکی کوچک با منبع تغذیه مستقل یا موتور دیزلی باشد. این کار کوره را خیلی آهسته می چرخاند، اما برای جلوگیری از آسیب دیدگی کافی است.

 • مبدل های حرارتی داخلی

تبادل گرما در یک کوره دوار ممکن است توسط هدایت، همرفت و تابش، به ترتیب نزولی کارایی انجام شود. در فرایندهای دمای پایین و در قسمت های خنک تر کوره های طولانی که فاقد پیش گرم هستند، کوره اغلب با مبدل های حرارتی داخلی تهیه می شود تا تبادل حرارت بین گاز و خوراک را تشویق کند.

 • تجهیزات دیگر

کوره با یک هود خروجی ماده در انتهای پایین و مجاری برای گازهای زاید متصل می شود. این امر به مهر و موم های گاز دار در هر دو انتهای کوره نیاز دارد. گاز خروجی ممکن است هدر برود، یا ممکن است وارد یک پیش گرم کن شود که بیشتر با خوراک ورودی تبادل گرما می کند. گازها باید از طریق کوره کشیده شوند و در صورت نصب، پیش گرم کننده توسط یک فن واقع در انتهای اگزوز، کشیده شود.

در تاسیسات، پیش گرم ها که ممکن است افت فشار زیادی داشته باشند، امکان دارد به نیروی فن زیادی نیاز داشته باشند که در نتیجه فن، اغلب بزرگترین درایو در سیستم کوره است. گازهای خروجی حاوی گرد و غبار هستند و ممکن است ترکیبات نامطلوبی مانند دی اکسید گوگرد یا کلرید هیدروژن داشته باشند. تجهیزات برای شستشوی این مواد از جریان گاز، قبل از عبور به جو نصب شده اند.

 

ساخت و تولید قطعات کوره کارخانه سیمان در آریان ساز دورود

امیدواریم که مقاله ی ” قطعات کوره کارخانه سیمان ” مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. در بخش نظرات و یا سفارش با ما همراه باشید.

5/5 - (19 امتیاز)