در این مقاله قصد داریم لوله استیل و انواع مختلف و کاربردهای آن را مورد بحث قرار دهیم. اما ابتدا به منظور آشنایی شما با استیل تعریفی کوتاه از فلز استیل و فولادهای کربنی ساده و آلیاژی آورده ایم. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید باشد.

فلز استیل چیست؟

استیل در واقع آلیاژی از آهن است که کمتر از 2 درصد با کربن ترکیب شده است. این فلز با توجه به ترکیبات و خواص مکانیکی در اهداف و کاربردهای متفاوتی مورد استفاده می باشد.

فولاد های ساده کربنی و آلیاژی چیست؟

فولاد ها به دو دسته کربنی و آلیاژی تقسیم می شوند. در فولاد های کربنی فقط از کربن استفاده می شود و عناصر دیگر مانند گوگرد، منگنز، فسفر و … در آن به کار نمی رود. فولاد های آلیاژی با اضافه کردن برخی از عناصر به آهن، به دست می آیند که بعضی از آنها خواص بسیاری دارند. به عنوان مثال با اضافه کردن کروم به آهن استیل ضد زنگ یا استنلس استیل به دست می آید. استنلس استیل در برابر خوردگی و زنگ زدگی از مقاومت بالایی بر خوردار است.

لوله استیل چیست؟

لوله استیل، همان طور که از اسم آن مشخص است از جنس استیل می باشد و ویژگی های این آلیاژ را دارد. لوله استیل که در صنعت به نام لوله فولادی شناخته می شود، از جنس فولاد کربن استیل است. حال اگر به فولاد کروم اضافه شود، استنلس استیل به وجود می آید. استنلس استیل آلیاژ دیگری از آهن می باشد که به نام استیل ضد زنگ معروف است.
برای مقاومت در برابر خوردگی فولاد می توان مقدار کمی کروم به این آلیاژ اضافه کرد، اما برای به دست آوردن استیل ضد زنگ باید حداقل 10/5 درصد کروم به فولاد اضافه شود. در آلیاژ استنلس استیل علاوه بر کروم عناصر دیگری مثل نیکل و مولیبدن استفاده می شوند. این عناصر خاصیت های دیگر این آلیاژ را مثل: قابلیت فرم دهی، شفافیت و مقاومت در برابر دما را بالا می برد.

 

استنلس استیل چیست؟(What is stainless steel?)

شکل 1. لوله استیل

انواع لوله استیل

1. لوله بدون درز

به لوله های بدون درز لوله مانیسمان یا سیم لس نیز می گویند. برای تولید این دسته از محصولات از روش جوش استفاده نمی شود. در تولید لوله های مانیسمان از مقاطع فولادی به شکل شمش و از طریق حرارت و کشش و سایر فرایندها استفاده می شود.
ماده به کار رفته در لوله مانیسمان با لوله درز دار فرق دارد و کیفیت تولید و مواد به کار رفته اولیه در آن، بهتر می باشد. انواع لوله 304 ،316 ،321،310 و لوله دابلکس جزء این دسته از لوله ها می باشند.

2. لوله درزدار

در فرایند تولید لوله درز دار، پس از برش ورق و شکل دهی آن، از جوشکاری استفاده می شود. در لوله درزدار استیل از نوار فولادی ضد زنگ با کیفیت اولیه وارد شده و آزمایش شده استفاده می شود.
لوله  درزدار استیل از استیل 300 ساخته می شود و لوله های 304، 316 و دابلکس از انواع این لوله ها می باشند.

 

"<yoastmark

 

تفاوت استیل 304 و استیل 316 چیست؟

تفاوت استیل 304 و 316 در میزان عناصر موجود در آلیاژ آن ها است. استیل 316 شامل 16 درصد کروم، 10 درصد نیکل و 2 درصد مولیبدن است که وجود مولیبدن باعث مقاومت در برابر سیالات با خورندگی بالا می شود. استیل 304 شامل 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل است . استنلس استیل 304 در پروژه هایی استفاده می شوند که سیالات خورندگی بالایی نداشته باشند . البته ورق های استیل 304 دارای ظرفیت فرم دهی بالایی هستند.

ساختار لوله استیل

این محصولات در مقابل خوردگی مقاوم هستند و علت این مقاومت وجود کربن در ساختار آلیاژ استیل می باشد از این رو مخازن استیل را از این فلز می سازند. هنگام ساخت آلیاژ استیل به آهن، کربن اضافه می شود و باعث می شود لوله در برابر عوامل محیطی مقاوم شود. وجود کربن در لوله ها علاوه بر افزایش مقاومت، باعث افزایش سختی لوله نیز می شود، این ویژگی با انعطاف پذیری لوله رابطه عکس دارد.
بنابراین برای افزایش مقاومت لوله تا جایی می توان به آن کربن اضافه کرد که انعطاف پذیری را از بین نبرد و در ساخت لوله اختلال ایجاد نکند.

کاربرد لوله استیل

این لوله ها به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و ضد زنگ بودن در صنایع مختلفی کاربرد دارد که برخی از موارد استفاده آن به شرح زیر می باشد:

  • استفاده در سیستم آبرسانی، تصفیه فاضلاب و تصفیه آب
  • استفاده از این لوله ها در پالایشگاه نفت، گاز و تولید برق
  • در قسمت های مختلف تولیدات دارو
  • صنایع تولید مواد غذایی
  • تولید انواع مواد شیمیایی

لوله کربن استیل

"<yoastmark

لوله ای که عناصر آلیاژی تشکیل دهنده آن از یک درصد کمتر است و بیشترین مقدار کربن آن تا 0/25 درصد می باشد را فولاد کربن استیل می گویند. بنا به روش عملیات حرارتی روی کربن استیل لوله های کربن استیل به چند دسته متفاوت تقسیم می شوند.
لوله مانیسمان آتشخوار یک نوع از لوله کربن استیل می باشد. این لوله ها می توانند با حرارت بالا مایعات را از خود عبور دهند. حرارت در این لوله ها تا 450 درجه نیز صعود می کند.
لوله کربن استیل در مجموع به دو دسته درز دار و بدون درز تقسیم می شود. این لوله ها از ضخامت 1/8 میلیمتر تا 42 میلیمتر در بازار یافت می شوند.

لوله استیل نرده

نوع دیگری از لوله های استیل وجود دارد که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد و نوعی وسیله برای دکوراسیون منزل است. این نوع لوله در نمای داخلی و خارجی انواع ساختمان ها به عنوان نرده یا حفاظ کاربرد دارد.
این محصولات از نظر نوع استیل نرده در انواع مختلفی تولید می شود که عبارتند از: استیل نرده 201،202، 304. این لوله ها را می توان با ضخامت های 0/4 الی 2 میلیمتر و سایزهای 16 الی 75 تهیه کرد.

 

از شما متشکریم  که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید. لطفا سوالات خود را در قسمت “نظرات” مطرح نموده و همین طور اگر ایده و نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید. 🙏

5/5 - (11 امتیاز)