هیدروسیکلون یک ابزار ساده و موثر برای جدا کردن مواد دانه ای و جامد ساینده از آب است. از این دستگاه برای حذف ذرات ماسه از جریان ورودی  به شبکه‎ های توزیع و سیستم‎ های آب و فاضلاب استفاده می‎ گردد. کابرد ویژه هیدروسیکلون ها در جداسازی ماسه و ذرات ساینده از آب چاه و رودخانه است. در این مطلب می ‎توانید به طور کامل با هیدروسیکلون ها آشنا شوید.

 

هیدروسیکلون

شکل 1. هیدروسیکلون

فیلتر هیدروسیکلون

فیلتر هیدروسیکلون بیشتر در آبیاری قطره‌ای به کار می‌رود. در مواقعی که آبگیری مستقیما از چاه  صورت گرفته و در مزرعه نیز استخر نداریم، استفاده از فیلتر هیدروسیکلون ضروری است.

زمانی که استخر وجود دارد، آب در استخر ریخته شده و ذرات درشت آن ته نشین می‌شوند. اصلی‌ترین دلیلی که از فیلتر هیدروسیکلون استفاده می‌شود، جلوگیری از خوردگی در پره‌های پمپ است، زیرا ذرات معلق، سنگریزه و ماسه بادی لای پره‌ها گیر کرده و هزینه تعمیر پمپ را بالا می‌برد.

نحوه کار آن به این صورت است که آب از کنار به محفظه استوانه‌ای وارد می‌شود و سپس نیروی گریز از مرکز بر آب اعمال می‌شود و آب با سرعت زیادی می‌‌چرخد. درهمین حین ذرات معلق از آن جدا می‌شوند و بر اثر وزنی که دارند به طرف پایین سقوط می‌کنند. آب به محفظه مخروطی پایین فیلتر هیدروسیکلون وارد شده و سپس آب فیلتر شده با فشار از بالای فیلتر پرتاب می‌گردد.

پس در واقع بدون نیاز به تجهیزات اضافه، تنها با فشار پمپ چاه، آب حاوی ذرات معلق فیلتر می‌شود. باید گفت که این فیلتر نیاز دارد که هر چند وقت یک بار گرانول‌ها و ذرات شن جمع شده در آن تخلیه شوند.

 

عملکرد هیدروسیکلون

در “هیدروسیکلون” با ایجاد فشار در آب ورودی می‎توان ذرات معلق را تا40 میکرون از آب جداسازی کرد. برای اینکه بر آب فشار وارد شود می‎توان از پمپ های سانتریفیوژ استفاده کرد. برای به دست آوردن عملکرد مطلوب سیستم، حداقل فشار مورد نیاز 3 بار است.

وقتی روی آب فشار وارد می شود، تحت نیروی گریز از مرکز تمام ذرات سنگین‏تر از وزن چگالی آب به طرف دیواره‏ها هدایت می‏شود و سپس به قسمت زیرین هیدروسیکلون می‏روند و در این قسمت گیر می‎کنند. در نتیجه آب شفاف از لوله مرکزی با کمی تاخیر به بیرون می‎رود. در طراحی باید لوله ورودی یک سایز بزرگتر از لوله خروجی باشد.

 

علت استفاده از هیدروسیکلون

مهم ترین دلیل استفاده از هیدروسیکلون، محافظت از الکترو پمپ در برابر پدیده خوردگی است. سنگریزه، شن، ماسه ریز و ماسه بادی باعث سایش پره‎ها می‎شوند و خسارات مالی را در پی خواهند داشت. هزینه هیدروسیکلون‏ها ارزان‏تر از تعمیرات دوره‏ای پمپ‏ها و تعویض آن‏ها است. پس در مواردی که آب ورودی به ایستگاه پمپاژ یا سیستم تضفیه حاوی ذرات ریزی باشد، باید از هیدروسیکلون استفاده گردد.

 

موارد استفاده از هیدروسیکلون

هیدروسیکلون در موارد زیر کاربرد دارد:

 • پیش تصفیه واحدهای اسمز معکوس
 • تصفیه آب چاه کشاورزی
 • کارخانجات شن و ماسه
 • کارخانجات کاشی و سرامیک
 • کارخانجات تولید نشاسته و آرد
 • و ده‎ها مورد دیگر
موارد استفاده از هیدروسیکلون؟

شکل 2. موارد استفاده از هیدروسیکلون؟

ساختمان و نحوه و مکانیزم عملکرد هیدروسیکلون

“هیدروسیکلون” یک قطعه ساده از تجهیزات است که از فشار سیال برای تولید نیروی گریز از مرکز و یک الگوی جریان استفاده می کند که قادر است ذرات معلق را ازمحیط جدا نماید. این ذرات باید دارای چگالی متفاوتی نسبت به آب باشند تا بتوانند جدا شوند.

هیدروسیکلون شامل یک محفظه دو قسمتی با نیمرخ داخلی است که در امتداد نیمه بالایی به شکل استوانه و در امتداد نیمه پایینی مخروطی شکل است و یک ورودی و دو خروجی دارد.

در این دستگاه الگوی جریان چرخشی است که با تزریق مماسی مایع به داخل محفظه استوانه‌ای القا می‌شود و همین اتفاق یک گرداب و در نتیجه نیروی گریز از مرکز را تولید می‎کند. نیروی گریز از مرکز، جامدات سنگین‌تر که در سیستم قرار دارند را در مقابل دیواره‌های محفظه قرار می‌‌دهد و در قسمت مخروطی پایین می‌آورد. آب سبک‌تر در بالای محفظه چرخانده شده و از خروجی بالا خارج می‌شود. جامدات معلق هم در مخروط جمع شده و از خروجی که در انتهای پایینی قرار دارد خارج می‌گردند.

حداقل فشار مورد نیاز هیدروسیکلون 3 بار یا 30 متر آب است. با این فشار، آب در قسمت استوانه‌ای به چرخش در می‌آید و دانه‌ها و جامداتی که چگالیشان از چگالی آب بیشتر است از آب جدا می‌شوند.

هیدروسیکلون‎ها نیازی به عملیات بکواش ندارند اما برای بهبود شرایط نگهداری دستگاه، بهتر است با توجه میزان ذرات داخل آب هر چند وقت یکبار شسته شوند.

 

مزایای دستگاه هیدورسیکلون نسبت به سایر دستگاه های مشابه

 1. افت فشار ناچیز در هیدروسیکلون
 2. هزینه بهره‌برداری و نگهداری پایین هیدروسیکلون
 3. عدم نیاز به نیروی برق و دستگاه‎های الکتریکی
 4. توانایی حذف بالا ذرات جامد

و …

 

تفاوت سیکلون با هیدروسیکلون چیست؟

تفاوت اصلی سیکلون و هیدروسیکلون نوع سیال ورودی آن‌هاست. سیکلون برای جداسازی ذرات معلق از گازها مانند هوا استفاده می کند و هیدروسیکلون برای مبنای مفاهیم جداسازی ذرات معلق از مایع ها مانند آب توسعه یافته است.

 

تفاوت سیکلون با هیدروسیکلون چیست؟

شکل 3. تفاوت سیکلون با هیدروسیکلون چیست؟

طراحی و ساخت هیدروسیکلون آریان ساز

گروه صنعتی آریان ساز با داشتن سال‌ها تجربه و تخصص در زمینه طراحی و تولید انواع مختلف تجهیزات صنعتی، طراحی و ساخت هیدروسکلون را نیز در مجموعه فعالیت‎های خود قرار داده است. هر یک از محصولات این مجموعه که حاصل تلاش تیمی مهندسین حرفه‎ای و با تجربه می باشند از تنوع بالایی برخوردارند. برای برقراری ارتباط با این مجموعه و دریافت مشاوره و راهنمایی برای خرید هیدروسیکلون و سایر تجهیزات با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

 

قیمت هیدروسیکلون

قیمت هیدروسیکلون در حالت کلی نسبت به سایر روش های تصفیه آب ارزان‎تر می باشند. برای محیط‎ های مختلف با تنوع بالا از انواع Hydrocyclone مواجه می باشید. به همین دلیل قیمت هیدروسیکلون هم متغیر است. از موارد مهمی که در تعیین قیمت هیدروسیکلون موثرند موارد زیر هستند:

 • ظرفیت مخزن و دستگاه
 • خدمات پس از فروش
 • جنس بدنه مخزن استوانه‎ای و مخروطی
 • کیفیت و دقت به کار رفته در ساخت هیدروسیکلون
5/5 - (21 امتیاز)