کاسه الواتور چیست؟

از کاسه های الواتور برای انتقال همه چیز از جمله مواد متراکم مانند زغال سنگ به مواد فاسدشدنی استفاده می شود. حمل و نقل و تخلیه محصولات به آرامی و بدون آسیب و خسارت انجام می شود. این نوار نقاله ها ساخته شده از فولاد ضد زنگ مقاوم و بهداشتی، برای شستشوی آسان طراحی شده اند. هم چنین به آن ها قاشقک الواتور نیز گفته می شود.

کاسه های الواتور چگونه کار می کنند؟

این کاسه ها برای جابجایی پودرهای روان یا مواد جامد فله به صورت عمودی طراحی شده اند. آن ها به یک حلقه و هم چنین زنجیر به هم پیوسته متصل شده اند که به طور مداوم از قسمت بوت آسانسور، جایی که سطل ها بارگیری می شوند، به اطراف قرقره یا زنجیر دم می چرخند.

با وجود گزینه های بسیار مختلف، دشوار است که بدانید چه نوع کاسه های الواتور را در انبار خود استفاده کنید. در اینجا دسته بندی کاسه ها از حیث های مختلف آورده شده است و به شما در انتخاب سیستم های انبار خود کمک می کند.

دسته بندی کاسه های الواتور از نظر شکل کلی

 1. قاشقک عمیق (Deep)
 2. قاشقک کم عمق (Shallow)

لازم به ذکر است نوع عمیق (Deep) مناسب برای مواد خشک و دارای سیالیت خوب و متعادلی می باشد و نوع کم عمق نیز برای مواد خیس و دارای سیالیت کم مناسب است.

دسته بندی کاسه های الواتور از نظر جنس

قاشقک های الواتور بر اساس جنس به دو دسته ی کلی تقسیم می شوند:

کاسه فلزی الواتور

شکل 1. کاسه فلزی الواتور

کاسه پلاستیکی الواتور

شکل 2. کاسه پلاستیکی الواتور

 

این دو دسته انوع مختلفی دارند. در ادامه مدل های متفاوت را خواهیم دید.

انواع کاسه الواتور های فلزی

 1. قاشقک کلمبوس (Columbus)
 2. قاشقک جوشکاری شده (Welded DIN)
 3. قاشقک فولادی استارکو (Starco Steel)
 4. قاشقک فولادی پلیکان (Pelican Steel)
 5. قاشقک لوله‌ای دی مکث (Di-Max Ductile)
 6. قاشقک بدون کف (Bottomless)
 • قاشقک کلمبوس (Columbus)

کلمبوس مناسب برای حمل و نقل گرانول و محصولات آردی می باشد.

قاشقک کلمبوس

شکل 3. قاشقک کلمبوس

 • قاشقک جوشکاری شده (Welded DIN)

این سطل ها دارای یک الگوی سوراخ استاندارد مطابق با استاندارد DIN15236 می باشند، اما همچنین می توانند به یک الگوی سوراخ خاص مشتری یا با تقویت کننده های مختلف لبه مجهز شوند. سطل ها را می توان از انواع مختلف فولاد تولید کرد.

قاشقک جوشکاری شده

شکل 4. قاشقک جوشکاری شده

 • قاشقک فولادی استارکو (Starco Steel)

گزینه ی مناسبی برای ظرفیت های بالاتر با حداکثر پر کردن سطل و سطل های بیشتر در هر متر تسمه. یک طراحی منحصر به فرد که تخلیه پاک و مطمئن محصول شما را تحقق می بخشد.

قاشقک فولادی استارکو

شکل 5. قاشقک فولادی استارکو

 • قاشقک فولادی پلیکان (Pelican Steel)

پلیکان یک کاسه فولادی کاملا فشرده و ساخته شده برای حمل و نقل حجم زیادی مانند سیلو های دانه در مناطق است. از جمله اینکه این کاسه الواتور می تواند جایگزین کاسه الواتور های جوش خورده سنگین در بالابر های فرآوری سیمان و کلینکر شود و همچنین هنگام حمل و نقل محصول درشت، سطل پلیکان را می توان به یک لب حفاری جوش داده شده نیز مجهز کرد.

قاشقک فولادی پلیکان

شکل 6. قاشقک فولادی پلیکان

 • قاشقک لوله‌ای دی مکث (Di-Max Ductile)

این کاسه ها از آهن قابل انعطاف به گونه ای طراحی شده اند که بیش از نیازهای عملکردی هر کاربرد صنعتی هستند. این قاشقک ها با دیواره های ضخیم تر و یک لب جلویی تقویت شده برای افزایش عمر کاسه در محیط های سخت صنعتی طراحی شده اند. دی مکث از نظر مقاومت در برابر ضربه و سایش بسیار بهتر است.

قاشقک لوله‌ای دی مکث

شکل 7. قاشقک لوله‌ای دی مکث

 • قاشقک بدون کف (Bottomless)

کاسه الواتور بدون کف سیستمی است که در آن کاسه های الواتور بسیار نزدیک به هم قرار گرفته اند. بعد از یک سری کاسه های الواتور بدون کف، یک کاسه با ته قرار می گیرد. به این ترتیب یک محصول ایستاده با سرعت بسیار بالا حمل می شود. از ظرفیت کاسه ها بهینه استفاده می شود و سیستم هیچ گونه نشتی محصول را تضمین نمی کند. استفاده از این سیستم نیاز به دقت دارد. بنابراین توصیه می کنیم با یکی از مهندسان خود مشورت کنید.

قاشقک بدون کف

شکل 8. قاشقک بدون کف

انواع کاسه الواتور های پلاستیکی

 1. کاسه الواتور پلاستیکی CC-MAX
 2. کاسه الواتور پلاستیکی HD-MAX
 3. کاسه الواتور پلاستیکی HD-STAX
 4. کاسه الواتور پلاستیکی MAXI-TUFF
 • کاسه الواتور پلاستیکی CC-MAX

کاسه پلاستیکی الواتور CC-MAX یک کاسه جهانی با شکلی سنتی است. این نوع کاسه بیشتر برای مصارف کشاورزی استفاده می شود و برای تعداد زیادی از محصولات، سرعت و قطر طبل مناسب است. CC-MAX از پلی اتیلن، پلی اورتان و نایلون ساخته شده است.

کاسه الواتور پلاستیکی CC-MAX

شکل 9. کاسه الواتور پلاستیکی CC-MAX

 • کاسه الواتور پلاستیکی HD-MAX

HD-MAX یک کاسه الواتور با دیواره ی ضخیم بسیار قوی برای شرکت های تولید کننده سیلو و حمل و نقل است، مخصوصا برای پردازش اقتصادی محصولات فله ساینده سریعتر و با ظرفیت بالاتر طراحی شده است. این نوع کاسه از پلی اتیلن، پلی یورتان و نایلون تشکیل شده است.

کاسه الواتور پلاستیکی HD-MAX

شکل 10. کاسه الواتور پلاستیکی HD-MAX

 • کاسه الواتور پلاستیکی HD-STAX

این کاسه برای استفاده طولانی، ظرفیت و قابلیت اطمینان بالا طراحی شده و تاثیر مثبتی در هزینه حمل و نقل و نگهداری شما خواهد داشت. با یک لبه ضخیم و سنگین، این کاسه سخت تر و محکم تر است.

کاسه الواتور پلاستیکی HD-STAX

شکل 11. کاسه الواتور پلاستیکی HD-STAX

 • کاسه الواتور پلاستیکی MAXI-TUFF

این کاسه به لطف لبه ها و زوایای عرشه ای بسیار محکم مقاوم در برابر سایش برای حمل و نقل محصولات بسیار مناسب است. صفحه پشت مسطح و فوق العاده محکم بسته شدن جامد را تضمین می کند. مکسی تاف از پلی اتیلن، پلی اورتان و نایلون ساخته شده است.

کاسه الواتور پلاستیکی MAXI-TUFF

شکل 12. کاسه الواتور پلاستیکی MAXI-TUFF

 • کاسه الواتور پلاستیکی PA6-G

PA6-G یک قاشقک الواتور پلاستیکی نایلونی مطابق با استاندارد DIN 15234 است. این کاسه فوق العاده قوی بیشتر در بالابرهایی اعمال می شود که محصولات ساینده و بسیار چسبنده مانند ماسه مرطوب را حمل می کند.

کاسه الواتور پلاستیکی PA6-G

شکل 13. کاسه الواتور پلاستیکی PA6-G

امیدواریم که مقاله ” کاسه های الواتور ” مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد. آریان ساز دورود را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

5/5 - (21 امتیاز)