کانال کشی هوا” چیست؟ کاربرد کانال کشی هوا چیست؟ انواع کانال کشی هوا و اجزای کانال کشی هوا چه هستند؟ اینها همه سوالاتی هستند که در این مقاله به شرح آنها می پردازیم پس با ما همراه باشید.

داکت چیست؟

کانال یا داکت ( Duct )، کانال های هوایی هستند که در گرمایش و تهویه هوا (HVAC) برای ورود و خروج هوا استفاده می شوند. جریان هوای مورد نیاز می تواند تامین هوا، هوای برگشتی و هوای خروجی باشد.

کانال ها معمولا هوای تهویه را به عنوان بخشی از هوای تامین کننده تحویل می دهند. به همین ترتیب، داکت هوا یکی از روش های مناسب برای اطمینان از کیفیت قابل قبول هوای داخلی و همچنین آسایش حرارتی است.

به سیستم داکت هوا، کانال کشی هوا نیز گفته می شود.

انواع کانال کشی هوا

 1. فولاد گالوانیزه
 2. آلومینیوم
 3. پانل های عایق پلی یورتان و فنلی (کانال های هوای پیش عایق)
 4. داکت تخته فایبرگلاس (کانالهای غیر فلزی از پیش عایق بندی شده)
 5. کانال کشی انعطاف پذیر
 6. داکت پارچه ای
 • فولاد گالوانیزه

فولاد ملایم گالوانیزه استاندارد و متداول ترین ماده مورد استفاده در ساخت داکت است زیرا پوشش روی این فلز از زنگ زدگی جلوگیری کرده و از هزینه نقاشی جلوگیری می کند.

برای اهداف عایق بندی، کانال های فلزی به طور معمول از داخل با پتو های فایبرگلاس (آستر کانال) و از خارج با پتو های فایبرگلاس (بسته بندی کانال) پوشش داده می شوند. در صورت لزوم، از یک کانال دو جداره استفاده می شود که معمولا دارای یک آستر سوراخ دار داخلی و سپس یک لایه عایق فایبرگلاس با اندازه 1-2 سانتی متر است که درون یک لوله جامد خارجی قرار دارد.

 • آلومینیوم

کانال های آلومینیومی سبک و سریع نصب می شوند. هم چنین، می توان به راحتی در فروشگاه یا محل ساخت کانال، اشکال سفارشی یا خاص را ساخت. از آلومینیوم برای ساخت کانال مارپیچ گرد استفاده می شود، اما استفاده از آن بسیار کمتر از فولاد گالوانیزه است.

 • پانل های عایق پلی یورتان و فنلی (کانال های هوای پیش عایق)

به طور سنتی، کانال هوا از ورق فلز ساخته شده است که ابتدا نصب شده و سپس با عایق پوشیده شده است. امروزه یک فروشگاه ساخت ورق فلز، معمولا کانال فولاد گالوانیزه را ساخته و قبل از نصب، آن را با بسته بندی کانال عایق می کند. با این حال، کانال های ساخته شده از پانل های عایق صلب، نیاز به عایق بندی بیشتری ندارند و می توانند در یک مرحله نصب شوند.

 • داکت تخته فایبرگلاس (کانالهای غیر فلزی از پیش عایق بندی شده)

پانل های داکت فایبرگلاس، عایق حرارتی داخلی را ایجاد می کنند و سطح داخلی (صدا) را جذب می کنند که برای عملکرد بی سر و صدای سیستم تهویه هوا (HVAC) کمک می کند.

 • کانال کشی انعطاف پذیر

کانال های انعطاف پذیر (که به آن فلکس نیز گفته می شود) به طور معمول از پلاستیک انعطاف پذیر بر روی سیم پیچ فلزی ساخته می شوند تا یک لوله را شکل دهند. آنها پیکربندی های متنوعی دارند. در ایالات متحده، عایق معمولا پشم شیشه است. اما در بازارهای دیگر مانند استرالیا، هم از الیاف پلی استر و هم از پشم شیشه برای عایق بندی حرارتی استفاده می شود.

 • داکت پارچه ای

کانال های پارچه ای که معمولا از مواد پلی استر ساخته می شوند، می توانند توزیع و مخلوط کردن هوای مطبوع را در یک فضای معین نسبت به سیستم داکت معمولی، یکنواخت تر کنند. وزن کانال های پارچه ای معمولا کمتر از سایر کانال های معمولی است و بنابراین فشار کمتری بر ساختار ساختمان وارد می کند. وزن کمتر، امکان نصب آسان تر را فراهم می کند.

اجزای سیستم داکت (کانال کشی هوا)

 1. مقره های ارتعاشی (لرزه گیر)
 2. تیک آف
 3. استک، بوت و هد
 4. دمپرهای کنترل حجم صدا
 5. دمپر دود و آتش
 6. پره های چرخان
 7. پلنیوم ها
 8. واحدهای ترمینال
 9. ترمینال های هوایی
 • مقره های ارتعاشی (لرزه گیر)

یک سیستم کانال اغلب از یک کنترل کننده هوا شروع می شود. دمنده های موجود در هندلر هوا می توانند لرزش قابل توجهی ایجاد کنند و مساحت زیاد سیستم کانال، این سر و صدا و لرزش را به ساکنان ساختمان منتقل می کنند. برای جلوگیری از این امر، مقره های ارتعاشی (لرزه گیرها) که به صورت بخش های انعطاف پذیر هستند.

بلافاصله قبل و بعد از کنترل کننده هوا به داخل کانال قرار می گیرند. مواد لاستیکی این بخش ها باعث می شود تا کنترل کننده هوا بدون انتقال لرزش زیاد به کانال متصل، لرزش داشته باشد. همان قسمت انعطاف پذیر می تواند نویزهایی را که هنگام ورود دمنده و وارد آمدن فشار هوای مثبت به کانال ایجاد شود، كاهش دهد.

 • اتصالات کانالی ( Take-off )

پایین دست کنترل کننده هوا، داکت هوای رفت دچار انشعاب می شود و هوا را به بسیاری از خروجی های هوا مانند دیفیوزرها، جلو پنجره ها و رجیسترها می رساند. وقتی سیستم با انشعاب کانال اصلی در بسیاری از کانال های فرعی طراحی می شود. اتصالات موسوم به تیک آف اجازه می دهند تا قسمت کوچکی از جریان در داکت اصلی به داخل هر داکت فرعی هدایت شود

تیک آف ها ممکن است در دهانه های گرد یا مستطیلی شکل قرار گرفته و به دیواره داکت اصلی بریده شود. هنگام تیک آف معمولا زبانه های کوچک فلزی وجود دارد که به نحوی خم شده اند تا تیک آف را به داکت اصلی متصل کنند. به نسخه های گرد، اتصالات چرخشی گفته می شود. در سایر طراحی های تیک آف از روش اتصال سریع استفاده می شود

 • استک، بوت و هد

کانال ها، به ویژه در خانه ها، اغلب باید اجازه دهند هوا به طور عمودی در دیواره های نسبتا نازک حرکت کند. این کانال های عمودی، استک یا پشته نامیده می شوند و با مقاطع مستطیلی بسیار عریض و نسبتا نازک یا مقاطع بیضی، شکل گرفته اند. در پایین استک، یک استک بوت، تبدیل از یک کانال بزرگ یا مستطیلی به کانال نازک دیواری را فراهم می کند. در قسمت بالایی، یک استک هد می تواند تبدیل به کانال عادی را فراهم کند در حالی که سری دریچه ای، امکان تبدیل به یک دریچه هوای دیواری را فراهم می کند.

 • دمپرهای کنترل حجم صدا

سیستم های داکتینگ اغلب باید روشی را برای تنظیم حجم جریان هوا به قسمت های مختلف سیستم ارائه دهند. دمپرهای کنترل میزان صدا (با دمپرهای دود / آتش اشتباه گرفته نشود) این عملکرد را فراهم می کند. علاوه بر مقررات ارایه شده در رجیسترها یا دیفیوزرها که هوا را به اتاق های جداگانه منتقل می کنند، می توان دمپرها را در خود کانال نصب کرد. این دمپرها ممکن است دستی یا اتوماتیک باشند. دمپرهای منطقه امکان کنترل خودکار در سیستم های ساده را فراهم می کنند در حالی که حجم متغیر هوا (VAV) امکان کنترل در سیستم های پیچیده را فراهم می کند.

 • دمپر دود و آتش

دمپر دود و آتش در کانال هایی که داکت از طریق دیوار آتش یا پرده آتش عبور می کند، یافت می شود. دمپرهای دود توسط یک موتور رانده می شوند که از آن به عنوان محرک یاد می شود. یک کاوشگر متصل به موتور در اجرای کانال نصب شده و دود را تشخیص می دهد. پس از شناسایی دود، محرک به طور خودکار دمپر دود را می بندد تا زمانی که دوباره به صورت دستی باز شود.

دمپر آتش را می توان در همان مکان های دمپرهای دود یافت کرد. این بستگی به کاربرد منطقه بعد از دیوار آتش دارد. برخلاف دمپرهای دود، هیچ سیستم الکتریکی آنها را تحریک نمی کند. (که در صورت خرابی برق در صورت بسته نشدن دمپرهای دود، مزیتی محسوب می شود).

دمپرهای آتش می توانند در چیدمان افقی یا عمودی نصب شوند. دمپرهای عمودی از طریق نیروی جاذبه کار می کنند، در حالی که دمپرهای آتش افقی از فنر استفاده می کنند. مهمترین ویژگی یک دمپر آتش، یک پیوند مکانیکی قابل ذوب است که قطعه ای از فلز است که در دمای مشخص، ذوب یا شکسته می شود. این اجازه می دهد تا دمپر بسته شود. (یا از طریق نیروی جاذبه یا نیروی فنر). دمپر آتش باید با آب بندی داکتی که آتش گرفته است، هوای لازم برای سوختن را مسدود کند.

 • پره های چرخان

پره های چرخشی در تغییر جهت (به عنوان مثال در 90 درجه چرخش) در داخل کانال نصب می شوند تا تلاطم و مقاومت در برابر جریان هوا را به حداقل برسانند. پره ها هوا را هدایت می کنند تا بتوانند تغییر مسیر را به راحتی دنبال کنند.

 • پلنیوم ها

پلنیوم ها واحد اصلی توزیع و جمع آوری سیستم HVAC هستند. پلنیوم، برگشت هوا را از چندین دریچه بزرگ برگشتی یا دهانه های زنگوله به یک گیرنده مرکزی هوا حمل می کند. پلنیوم تامین هوا را از واحد مرکزی به اتاق هایی هدایت می کند که سیستم برای گرم کردن یا خنک کردن آنها طراحی شده است. آنها باید در طراحی تهویه با دقت برنامه ریزی شوند.

 • واحدهای ترمینال

در حالی که سیستم های حجم ثابت هوای یک منطقه ای معمولا واحدهای ترمینال را ندارند، سیستم های چند منطقه ای اغلب واحدهای انتهایی در کانال های انشعاب دارند. معمولا در هر منطقه گرمایی یک واحد ترمینال وجود دارد. بعضی از انواع واحدهای ترمینال جعبه های VAV (یک یا دو کانال)، جعبه های مخلوط با فن (به صورت موازی یا سری) و واحدهای ترمینال القایی هستند. واحدهای ترمینال همچنین ممکن است شامل یک سیم پیچ گرمایشی یا سرمایشی باشند.

 • ترمینال های هوایی

ترمینال های هوایی، خروجی های رفت و یا ورودی های بازگشت یا تخلیه هوا هستند. برای عرضه، پخش کننده ها متداول هستند. اما از گریل ها، و برای سیستم های HVAC بسیار کوچک (مانند در اقامتگاه ها) رجیسترها نیز به طور گسترده استفاده می شوند. از گریل های بازگشت یا اگزاست به دلایل ظاهری استفاده می شود، اما برخی از آنها دارای فیلتر هوا نیز هستند و به عنوان فیلتر بازگشت شناخته می شوند.

امیدواریم که مقاله ” داکت یا کانال کشی هوای خروجی کوره ” در سایت آریان ساز دورود مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. در بخش نظرات و پیشنهادات با ما همراه باشید. متشکریم

5/5 - (6 امتیاز)