ساندویچ پانل یک متریال ساختمانی پیش ساخته در زمینه ساخت و ساز است. ساندویچ پانل دو لایه از یک ماده سفت و سخت دارد که به هر دو طرف یک هسته سبک وزن متصل شده است. پانل ساندویچی یا همان ساندویچ پانل به عنوان پانل سقف، نما و اتاق‌های یخچالی استفاده می شود. در این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد این سازه به دست خواهید آورد.

ساندویچ پانل چیست؟

“ساندویچ پانل” یک سازه است که از چند لایه به هم متصل شده تشکیل شده است. لایه‎ های ساندویچ پانل هر کدام دارای خاصیت فیزیکی و مکانیکی‌اند و برای مکانی با کاربرد خاص اختصاص یافته ‎اند. ساندویچ پانل یک جایگزین مناسب برای مصالح سنتی یعنی آجری و سیمانی است که با اطمینان کامل می‌توان آن را در نظر گرفت زیرا نسبت به این مصالح مزایای زیادی دارد، مانند: سبک بودن، تحویل و نصب بسیار راحت و سریع، قیمت مناسب، از لحاظ کاهش هزینه ‎های ساخت و ساز مقرون به صرفه است و در مصرف انرژی نیز بسیار صرفه‌جویی می ‎شود.

 

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل

تاریخچه و توسعه پانل ساندویچی

این نوع سیستم ساخت و ساز برای مدت طولانی مورد استفاده بوده است به ویژه برای ساخت وسایل نقلیه مانند قطارها و هوا پیماها کاربرد داشته است. توسعه ساندویچ پانل برای ساختمان و صنایع مختلف در ابتدا در سال‎ های 1930 آغاز شد. بعد از جنگ جهانی دوم این محصولات به طور گسترده‎ای محبوبیت پیدا کردند. بخصوص با استفاده توسط سازمان‎ هایی مانند آزمایشگاه، جنگل‎ ها و نیز معماران توسعه گسترده‎ای در این محصولات اتفاق افتاد.

ویژگی های ساندویچ پانل

 1. تحمل قابل توجه فشار بار
 2. مقاومت شیمیایی
 3. عایق در برابر صدا
 4. عایق در برابر رطوبت
 5. مقاوم در برابر آتش
 6. عایق در برابر سرما و گرما
 7. وزن سبک
 8. چسبندگی فوم به ورق
 9. مقرون به صرفه بودن، عمر بالا

کاربرد ساندویچ پانل

مهم‎ ترین دلیل تولید این عایق‎ ها، ساخت دیواره‎ های عایق بوده است و این پنل ‎ها به دلیل جلوگیری از هدر رفت انرژی مورد استفاده قرار می‎ گیرند. به خاطر وزن پایین‎ تر و کارایی خوب، امروزه استفاده از پنل‎ های ساندویچی افزایش یافته است و در طراحی‎ های متفاوتی از آن‎ها استفاده می‎ شود. از جمله:

 • ساخت انواع کانکس و خانه‎ های پیش ساخته
 • ساخت سالن‎ های ورزشی و سازه‎های صنعتی
 • ساخت اتاق‌های ایزوله و بیمارستان های سیار
 • ساخت اتاق‎های سردخانه‎ای ثابت و متحرک
 • ساخت دیواره و سقف سوله و انبارها
 • عایق‎بندی ساختمان‏ های مسکونی
 • استفاده ‎های صنعتی

انواع ساندویچ پانل

به طور کلی ساندویچ پانل در انواع دیواری یا سقفی ساخته می‌شود:

ساندویچ پانل دیواری

“ساندویچ پانل” می تواند در انواع دیواری ساخته شود که ساختار مشابهی دارند، اما برای مواردی کاربرد دارند که به ساخت دیوار سازه نیاز است. از ساندویچ پانل دیواری برای ساخت کانکس‌ها، دیواره‌های سازه‎ های صنعتی، کانکس ‎های حمل و نقل، سردخانه‎ ها و … استفاده می ‎شود. پانل دیواری نسبت به سقفی فراز و شیب کمتری دارد.

در لایه میانی آن معمولا از فوم پلی اورتان، پلی استایرن و هم چنین فوم xps استفاده می‎ شود. برای دیواره ‎های سردخانه‎ ها معمولا از ساندویچ پانل دیواری 10 سانتی متری استفاده می‎ شود. ساندویچ پانل برای کاربردهای سردخانه‎ ای و ساخت پارتیشن از پنل‎ ها با ضخامت 2 سانتی‌ متر و 4 سانتی متر استفاده می‎ کند.

 

نصب ساندویچ پانل دیواری

نصب ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل سقفی

همان طور که از نام ساندویچ پانل سقفی مشخص است، برای مواردی که به پوشش سقف نیاز است استفاده می‎ شود. ساندویچ پانل سقفی سه لایه دارد که دو لایه آن از ورقه‎ های سخت مانند ورق فولادی و هسته میانی آن از عایقی مانند پلی یورتان ساخته شده است. پانل ‎های سقفی معمولا تنوع محدودتری نسبت به پانل‎ های دیواری دارند.

از ساندویچ پانل سقفی برای ساخت سقف ورزشگاه ها، سوله، اتاق‎ ها و کانکس‎ های ساخت و ساز، ساختمان‎ های صنعتی و … استفاده می‎ شود. برای ساخت ساندویچ پانل‎ های سقفی از متریال مستحکم‎ تر و بادوام ‎تری استفاده می ‎شود. ضخامت و وزن و شکل آن نیز به نوع پروژه بستگی دارد.

این نوع از ساندویچ پانل به گونه ‎ای طراحی شده است که با داشتن هم پوشانی از ورود آب به داخل جلوگیری کند. ساندویچ پانل سقفی نسبت به پانل دیواری، گام‎ های بلندتری دارد و این ویژگی به دلیل مقابله با بارندگی این گونه استفاده می‌شود.

ساندویچ پانل پیش ساخته ماموت چیست؟

از این پانل ‎ها برای پوشش سقف و دیوا‎رهای یک ساختمان استفاده می ‎شود. ساندویچ پانل ماموت دارای یک هسته در مرکز و دو لایه خارجی می‎ باشد. جنس هسته پانل‎ها از پلی اورتان، پلی استایرن، اکس پی اس، پشم سنگ و یا پشم شیشه است. این لایه مرکزی بین دو لایه جداگانه که از جنس آلومینیوم، آلوزینک و یا گالوانیزه است قرار گرفته است. این ورق‎ ها بنا به کاربردی که دارند برای تهیه پانل ساندویچ به کار می ‎روند.

 

قیمت ساندویچ پانل پیش ساخته ماموت

قیمت ساندویچ پانل پیش ساخته ماموت

کاربرد ساندویچ پانل پیش ساخته ماموت

یکی از بهترین مصالح برای صنعت ساختمان‎ سازی، ساندویچ پانل است. در سال ‎های اخیر استفاده از ساندویچ پانل بسیار مورد توجه بوده است. ساندویچ پانل جز مصالح سبک وزن است و اکثر ساختمان‎سازان ترجیح می‎دهند به جای استفاده از مصالح سنگین و سنتی از این سازه استفاده کنند. عمر مفید این سازه ‎ها بالا است که باعث می ‎شود عمر ساختمان هم بالا رود. از این سازه در موارد زیر استفاده می شود:

 • ساخت انواع سردخانه‎ های ثابت، متحرک و صنایع برودتی
 • اتاق‎ های ایزوله در بیمارستان سیار و اتاق عمل
 • پوشش آشیانه فرودگاهی
 • ویلا و اتاق نگهبانی
 • ساخت انواع کانکس
 • ساخت سالن‎های رزشی
 • ساخت لابراتور، درمانگاه و سرویس بهداشتی
 • ساخت سقف و دیوار سوله
 • جایگاه سوخت
 • کیوسک مطبوعات
 • ساخت کلین روم

نحوه نصب ساندویچ پانل

با توجه به اینکه در سازه ‎هایی مانند ساندویچ پانل مسائلی مانند عایق حرارتی و صوتی، مقاومت در برابر رطوبت، عایق احتراق و حفظ زیبایی اهمیت بالایی دارند، نکات زیر در نصب پانل باید مورد توجه قرار گیرد:

 • برای درزبندی و آب‎بندی مناسب در ساندویچ پانل بهتراست از چسب سیلیکون استفاده شود.
 • به فاصله بین ستون‎ ها، عرض و ارتفاع پانل‎ها و محل قرارگیری آن‎ها و میزان وزش باد در منطقه باید اهمیت داده شود.
 • برای آب‎بندی کردن پروژه دقت به متد قرارگیری نری و مادگی ساندویچ پانل دیواری مهم است.
 • با توجه به رعایت فاصله مجاز بین ساندویچ پانل‎ها، تکیه‏ گاه مناسب برای سفت کردن پیچ‎ ها ضروری است.
 • برای نصب ساندویچ پانل باید از پیچ ‏های واشرداری که مخصوص نصب این سازه است استفاده شود.
 • یک مورد دیگر که برای زیبایی و آب‎بندی سازه مطرح است، به کارگیری فلاشینگ‎ها و آبروها برای نصب ساندویچ پانل‎ های سقفی در جایگاه مناسب خودش است.

 

نحوه نصب ساندویچ پانل

نحوه نصب ساندویچ پانل

قیمت ساندویچ پانل

قیمت ساندویچ پانل در مقایسه با مصالح ساختمانی سنتی و ویژگی ‎ها و کاربردهای متنوع آن جز متریال‎ های مقرون به صرفه است. شرکت آریان ساز به عنوان یکی از معتبرترین صنایع کشور با به کارگیری از به روزترین تکنولوژی روز دنیا یکی از مهم ترین تولیدکننده ‎های ساندویچ پانل است. برای اطلاع دقیق از قیمت این سازه می‌توانید با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول درباره پنل های ساندویچی

چرا ساندویچ پانل جایگزین مناسبی برای مصالح سنتی است؟

این سازه‌ها دارای مقاومت بالا در برابر زلزله و آتش ‎سوزی نسبت به مصالح ساختمانی سنتی هستند که این باعث بالا بردن عمر ساختمان می‎ شود. از دیگر مزایا نسبت به مصالح سنتی قابلیت بازیافت مجدد آن‎ها و کاهش مصالح مصرفی است.

بهترین برند تولید کننده ساندویچ پانل کدام برند است؟

هر شرکت دارای پانل‌های به خصوص با ویژگی‎ های منحصربفرد خود است و نمی ‎توان به صورت دقیق مشخص کرد که کدام شرکت دارای بهترین پانل در ایران است.

متشکریم که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید. شرکت آریان ساز دورود در زمینه طراحی و ساخت سوله، طراحی و ساخت سیکلون، مخازن استیل، تانکر آب، اسکلت فلزی و … در خدمت شما عزیزان است. ما را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. 🙏🙏🙏

5/5 - (16 امتیاز)