سقف سوله

سقف سوله، یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین قسمت اجرایی ساخت سوله است. سقف سوله جنبه اصلی محافظت از وسایل، تجهیزات و ابزارهای داخل سوله را دارد. تفاوت سوله با سایر سازه های فلزی در شیب دار بودن قاب ها و بزرگتر بودن دهانه آنها می باشد.

مهم است که برای ساخت سقف، همه ی فاکتورها را در نظر بگیرید. نوع سقف انتخابی در طول عمر سوله و نیاز کاربری آن بدون شک تاثیر گذار است.

نکته قابل توجه برای ساخت سوله این است که نمی توان از پروفیل های موجود در بازار استفاده کرد. زیرا ابعاد ستون ها و تیرها بزرگتر از دیگر سازه ها هستند. بنابراین از تیرورق برای ساخت و اجرای سوله استفاده می کنند.

با توجه به اهمیتی که ساخت و اجرای سقف سوله دارد، مهندسین ساخت و نصب، باید به نکاتی نذیر وزش باد، بارش باران، سنگینی برف، ضربات وارده و عایق صدا توجه کنند. برای پوشش سقف سوله از متریال های متفاوتی بهره گرفته می شود که نوع کاربری سوله و منطقه مورد نظر تفاوت متریال ها را مشخص می کند.

پوشش سقف سوله

پوشش سقف سوله پس از اجرای فنداسیون و ساخت اسکلت فلزی سوله انجام می گیرد. پس از اجرای فونداسیون و نصب اسکلت سوله ، پوشش سقف سوله مهم ترین مرحله کار است. متریال این پوشش گوناگون می باشد و بسته به منطقه جغرافیایی و نوع کاربری سوله متفاوت می باشد.

پوشش بیرونی سقف سوله می تواند از ورق های رنگی و گالوانیزه ، ساندویچ پنل ، کرکره و ذوزنقه ، پلی کربنات باشد.

برای پوشش داخلی سقف سوله، می توان از پشم شیشه یا پشم سنگ، فوم پلی استایرن و پلی اتیلن و کارتن پلاست استفاده کرد. لازم به ذکر است که جهت محافظت از پوشش داخلی سقف سوله ارزان از توری های فلزی، یا توری های مرغی در طرح های ریز بافت و … استفاده می شود.

انواع پوشش سقف سوله

به طور کلی اجرای پوشش سقف سوله به چهار دسته تقسیم می شود که در ذیل به آنها اشاره خواهیم کرد.

 1. ساندویچ پانل

 2. پلی کربنات

 3. ورق گالوانیزه رنگی

 4. کارتن پلاست

 

پوشش سقفی ساندویچ پانل

پوشش سقفی ساندویچ پانل

پوشش سقفی ساندویچ پانل

در ساختار این نوع پوشش، بین دو ورقه فولادی لایه ای از فوم تزریق می کنند که اصطلاحا به آن ساندویچی نیز گفته می شود.

 

استفاده از این نوع پوشش مزایای زیادی نظیر استحکام بالا، مقاومت در مقابل زلزله، عایق صدا، عایق رطوبت و حرارت و … دارد.

هم چنین روند اجرای کار در هنگام استفاده از این نوع پوشش برای سقف، سریعتر انجام می گیرد در نتیجه هزینه کمتری هم به دنبال دارد.

پوشش سقفی پلی کربنات

 

پوشش سقفی پلی کربنات

پوشش سقفی پلی کربنات

پلی کربنات سخت ترین ماده شفاف و ترموپلاستیک محکمی است که با توجه به نوع کاربری سازه، از آن استفاده می شود.

مزیت های پوشش پلی کربنات

 •  به دلیل استفاده بهینه از نور خورشید و بهینه سازی مصرف انرژی: از این نوع پوشش در اجرای سقف گلخانه ها استفاده می گردد.
 • مقاومت بالا و شفافیت زیاد پوشش پلی کربنات و عدم ایجاد سایه

می توان از آن به عنوان جایگزین شیشه نیز استفاده کرد. جلوگیری از تابش اشعه ماورابنفش نور خورشید نیز، محبوبیت این نوع سقف را در استفاده های گلخانه، استخر، پاسیون ها و … دو چندان کرده است.

 • دو لایه بودن و خاصیت مقاومت در تبادل گرما و سرما
 • سهولت در حمل و نقل و اجرا
 • وزن سبک
 • تنوع رنگی و … از دیگر مزیت های این نوع پوشش می باشند.

پوشش سقفی با ورق گالوانیزه رنگی

پوشش  سقفی با ورق گالوانیزه رنگی

پوشش  سقفی با ورق گالوانیزه رنگی

 

 

ورق گالوانیزه نوعی ورق آهنی با پوشش فلزی و محافظ در برابر زنگ زدن می باشد. عرضه این ورق به دو صورت شیت و رول صورت می گیرد.

از مصارف ورق گالوانیزه می توان به خودروسازی، صنایع فلزی، ساختمان و … اشاره نمود.

 • پوشش سقفی با کارتن پلاست

پوشش سقفی با کارتن پلاست

پوشش سقفی با کارتن پلاست

 

در گذشته از توری مرغی برای نگهداری عایق پشم شیشه سقف استفاده می شد. اما با گذشت زمان و ریزش پشم شیشه و هم چنین ایجاد محیطی غیر بهداشتی باعث شد امروزه از سقف کارتن پلاست در ساخت انواع پوشش سقفی استفاده شود.

مزایای استفاده از پوشش کارتن پلاست

 1. قیمت مناسب و ارزان تر این نوع پوشش سقف، باعث شده تا از این نوع پوشش بیشتر استفاده شود.
 2. مهم ترین ویژگی این نوع سقف، جلوگیری از ریزش پشم شیشه و یا فوم ها پس از گذشت سالها می باشد.
 3. یکی دیگر از علل کاربرد کارتن پلاست، شکیل تر شدن سقف سوله در نگاه از پایین به سقف سوله است.
 4. سرعت نصب و کاهش زمان اجرا
 5. کاهش هزینه اجرا
 6. عایق بندی مناسب
 7. مقاومت در برابر خوردگی و رطوبت
 8. هم چنین سهولت در نحوه اجرا

انواع سقف رایج در کشور

سقف کارتن پلاست یا توری مرغی به همراه پشم شیشه یا فوم و ورق گالولنیزه رنگی، پوشش سقفی است که از آن در 80 درصد سقف های سوله در ایران استفاده می کنند. چون از لحاظ بهداشتی و کیفیت ظاهری خوب و با دوام، بهتر از دیگر انواع سقف می باشد.

هم چنین از سقف ساندویچ پانل برای سردخانه ها و سالن هایی که اتلاف انرژی در آنها حایز اهمیت است، استفاده می گردد.

ساندویچ پانل از پرطرفدارترین نوع پوشش سقفی است که بر اساس کاربری سوله مورد استفاده قرار می گیرد.

پوشش سقف سوله و اهمیت آن در ساخت سوله سبک

همان طور که قبلا توضیح دادیم، سقف سوله یکی از مهم ترین و پر اهمیت ترین بخش ساخت و اجرای سوله است. زیرا بخش اعظمی از کار ساخت سوله به پوشش سقف بستگی دارد و همچنین در وزن سوله تاثیرگذار است.

سوله سبک به سوله ای گفته می شود که تمام اجزای آن با مواد اولیه با کیفیت و وزن کم ساخته شده باشد که این موارد در طی تمام مراحل اجرای ساخت سوله نیز حایز اهمیت است.

یکی از پرطرفدارترین و اصولی ترین انواع پوشش سقف سوله، ساندویچ پانل می باشد که در اکثر پروژه های ساخت سوله سبک کاربرد دارد.

ساندویچ پانل به دلیل استفاده از مواد عایق و قرار گرفتن آن در بین دو لایه ورق فولادی و یکپارچگی پس از نصب در سقف سوله، می تواند در سبک سازی سوله تاثیرگذار باشد چون نیاز کمتری به تیر های عرضی حمایت کننده سقف دارد.

 

نحوه اجرای سقف سوله

برای اجرای سقف سوله، گام اول انتخاب نوع پوشش سقف است.

برای دانستن نحوه اجرای کار، به این بستگی دارد که چه نوع پوشش سقفی را انتخاب کنیم.

هر یک از انواع پوشش سقف نظیر ساندویچ پانل، ورق گالوانیزه، کارتن پلاست و دیگر انواع آن، نحوه اجرای خاص خودش را دارد، به طور مثال برای اجرای  سقف با ساندویچ پانل، ابتدا پانل ها را در محل اتصال آب بندی می کنند. سپس از انواع چسبهای سیلیکونی و نوارهای یک طرف چسب برای درزبندی پانل ها استفاده می کنند. با توجه به فواصل تکیه گاه های اصلی، زیر سازی پانل انجام می شود. در نهایت با رعایت فاصله بین پانل ها، اجرای سقف انجام می شود.

برای اجرای سقف با ورق گالوانیزه، ابتدا ورق ها را با توجه به اندازه مورد نظر با دستگاه های مخصوص مثل اره گردبر و دستگاه فریز و … برش می زنند. سپس سوراخ هایی را با توجه به نوع قرارگیری ورق ها و اتصال ان ها، ایجاد می کنند. در آخر ورق ها را روی سازه قرار داده و پیچ می کنند.

تمایز محصولات تولیدی

تمایز محصولات تولیدی در رابطه با اجرای سقف سوله، بستگی به نوع کاربری سوله و طرح اولیه آن دارد. هم چنین محصولات تولیدی با کیفیت بالا و طول عمر بیشتر و هزینه کمتر تمایز زیادی با محصولات بی کیفیت و تقلبی دارند.

برای ساخت و اجرای سوله، با بهترین طرح مناسب با کاربری مورد نظر خود و هم چنین کمتر شدن هزینه های اجرایی و استفاده از با کیفیت ترین محصولات تولیدی با شرکت آریان سازه تماس بگیرید.

“شرکت آریان ساز”  با کادری مجرب و مهندسان متخصص پروژه شما را در کمترین زمان به پایان می رساند.

ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. در صورت هر گونه سوال و پیشنهاد در بخش نظرات سایت با شما در ارتباط خواهیم بود.🙂

اجرای بهترین و شکیل ترین سقف سوله (سوله های صنعتی، سوله های ورزشی و …) را به ما بسپارید با کمترین هزینه 09166658412

 

 

 

5/5 - (2 امتیاز)