مخزن استیل

در صنایع برای نگهداری مواد اولیه و همچنین محصولات تولیدی به مخزن استیل و … نیاز دارند. یکی از پرکاربردترین نوع مخازن مخزن استیل است. زیرا گستره ی عظیمی از مواد را پوشش می دهد و توانایی کارکرد در شرایط گوناگون را دارد. مخازن استیل یکی از مخازن فلزی مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی هستند که جهت ساخت بدنه آن از جنس ورق استیل استفاده می شود.

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه

کاربرد مخزن استیل

مخزن استیل
شکل 1. مخزن استیل

مخازن استیل در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند که برخی از آن ها به شرح زیر می باشند:

 • استفاده از مخازن استیل در تولید صنایع غذایی و تولید محصولات لبنی
 • استفاده از مخزن استیل در تولید عرقیات گیاهی
 • استفاده از مخازن استیل در صنایع داروسازی
 • استفاده از مخازن استیل در صنایع شیمیایی
 • استفاده از مخازن استیل در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

شکل ظاهری مخازن استیل

مخازن استیل در شکل های مختلفی تولید می شوند که هر کدام از این اشکال بر اساس نوع نیاز خریدار و همچنین طراحی مهندسان ساخته می شوند. مخازن استیل عموما به حالت استوانه ایستاده ساخته می شوند و دلیل آن پوشش دهی گستره ی زیادی از صنایع است.

می توان شکل هندسی این مخازن را به صورت زیر دسته بندی کرد:

 1. استوانه ای
 2. کروی
 3. مخروطی
 4. مکعبی
 5. هرمی

 

انواع مخزن استیل

 1. مخزن استیل تک جداره
 2. مخزن استیل دو جداره
 3. مخازن استیل سه جداره یا پروسس تانک

و این مخازن از لحاظ جنس ورق به انواع ورق 304، ورق 316 و ورق 307 تقسیم می شوند.

مخازن استیل تک جداره

کاربرد مخازن استیل
شکل 2. کاربرد مخازن استیل

مخازن تک جداره استیل از پر مصرف ترین نوع مخازن استیل می باشند. این مخازن از 500 لیتر تا ظرفیت های بالای 150 متر مکعب بر اساس درخواست کارفرما تولید می شوند. همچنین جنس ورق مخزن تک جداره تفاوتی ندارد و بر اساس نیاز کارفرما تعیین می شود.

مخازن دو جداره استیل

مخزن استیل دو جداره از انواع دیگر مخازن استنلس استیل می باشد که در ظرفیت های مختلفی قابل تولید هستند. در مخازن استیل دوجداره یا سه جداره بودن ربطی به فشار و مقاومت بدنه ندارد و علت اضافه شدن جداره به قصد عملیات خاصی می باشد. به عنوان مثال هدف از جداره دوم ممکن است جلوگیری از پرت حرارتی باشد. استفاده از پشم شیشه، پشم سنگ و سایر عایق های حرارتی بین جداره اول و دوم مخزن استیل برای این هدف می باشد.

مخزن سه جداره استیل یا پروسس تانک

مخزن سه جداره استیل در حالت کلی در مواردی کاربرد دارد که خریدار قصد تغییر در خاصیت های و فرآورده و سیال مورد نظر را دارد. یکی از اصلی ترین کاربرد مخازن سه جداره استیل تغییرات دمایی محصول می باشد. موارد کاربرد این مخازن را می توان به صورت زیر بیان کرد:

 • تبادل حرارتی
 • مخلوط سازی
 • فرآوری محصول
 • نگهداری و ذخیره محصول

کاربرد مخزن استیل

 

تجهیزات جانبی مخزن استیل
3. تجهیزات جانبی مخزن استیل

یکی از مهم ترین عناصر خطوط تولید صنایع بهداشتی و غذایی مخازن استیل می باشد. مهم ترین هدف کارخانه های تولیدی مواد غذایی بعد از کیفیت، رعایت امور بهداشتی می باشد. از این رو باید وسایل و تجهیزاتی که در صنایع مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند دارای کمترین آلودگی و بهترین کیفیت باشند. ورق ها و موادی که در ساخت مخزن استیل استفاده می شوند، این مخزن ها را به یکی از مطمئن ترین تجهیزات شرکت ها تبدیل کرده است.

مخزن استیل در انواع صنایع غذایی مانند صنایع لبنی، آبمیوه، روغن، انواع ترشیجات و رب کاربرد بسیاری دارد. که در این میان صنعت لبنیات پیشتاز استفاده از این مخازن است. از مهمترین کاربرد های مخازن استیل در صنایع لبنیات استفاده از دستگاهی به نام پاستوریزاتور می باشد. این دستگاه به قدری در صنایع غذایی اهمیت دارد که بدون آن مجوز نهایی محصولات صادر نمی شود.

تجهیزات جانبی مخازن استیل در صنایع غذایی

 • آب نما
 • سیستم دیجیتال سرمایشی و گرمایشی
 • همزن
 • لوله های انتقال مواد غذایی
 • دریچه بازدید
 • نردبان و …

خصوصیات مخزن استیل صنایع غذایی

در ساخت مخازن استیل صنایع غذایی از ورق هایی استفاده می شود که دارای درصد کروم بیشتری هستند. به این دلیل که ویژگی های ضد خورندگی و ضد زنگ زدگی در آن ها تقویت شود. همانطور که میدانید استیل از عناصر مختلفی مانند کربن، کروم، منگنز و… تشکیل شده است افزایش یا کاهش هر یک از این عناصر بر ویژگی آنها تاثیر مستقیمی دارد.

مخازن استیلی که در صنایع غذایی استفاده میشوند دارای ظرفیت های متفاوتی از 500 لیتر تا ده هزار لیتر می باشند. و از ورق های متنوعی در ساخت آنها استفاده می شود.

قیمت مخزن استیل

قیمت مخازن استیل یکی از دغدغه های اصلی خریداران این محصول می باشد. مخازن استیل نسبت به مخازن فلزی دیگر و مخازن پلاستیکی قیمت بالاتری دارند. به همین دلیل هر کارفرمایی قادر به تامین تجهیزات خود با استنلس استیل نمی باشد. قیمت منبع ذخیره استیل با نمونه مشابه پلاتینی خود حداقل 3 برابر تفاوت قیمت دارد.

جهت سفارش مخزن استیل اینجا با ما در ارتباط باشید.

اما به طور کلی موارد زیر در تعیین قیمت منابع استیل تاثیرگذار هستند :

 1. قیمت روز ورق استیل
 2. ظرفیت مخزن
 3. تک جداره یا دوجداره بودن
 4. ضخامت بدنه و عدسی ها
 5. وجود تجهیزات جانبی

امیدواریم که مطالب مفیدی را در رابطه با مخزن استیل و کاربردهایش با شما به اشتراک گذاشته باشیم. سپاسگذاریم، اگر سوال و یا پیشنهادی دارید  از طریق بخش “نظرات” با ما در میان بگذارید. با اشتراک گذاری لینک صفحه در شبکه های اجتماعی، شرکت آریان ساز دورود را به دوستان خود معرفی کنید… 🙏 🙏🙏🙏

4/5 - (133 امتیاز)